Na vsakodnevno nego rok pogosto pozabimo. Nanje se spomnimo šele, ko je to že prepozno. Roke so najpogosteje izpostavljene zunanjim vplivom okolja (npr. mraz, veter, sonce, uporaba čistil, pretirana uporaba razkužil), zato se lahko hitro pojavijo znaki izsušene, suhe, hrapave in razpokane kože. Zato je pomembno, da tudi rokam posvetimo dnevno negovalno rutino.
Nega rok
Umivanje rok večkrat na dan je neizogibno. Pri tem je priporočljiva uporaba blagih tekočih mil ali sindetov. Roke umivajte z mlačno vodo in jih na koncu sperite s hladno vodo, da spodbudite prekrvavitev. Po končanem umivanju je kožo treba dobro obrisati in osušiti.
Priporočljivo je, da si roke po vsakem umivanju namažete s hranilno kremo za roke, primerno tipu in potrebi kože. Ker je to bolj ali manj neizvedljivo, si roke namažite čim pogosteje, da kožo nahranite, navlažite in zaščitite.
Negovalni izdelki za nego kože rok lahko vsebujejo vlažilce (hialuronsko kislino, ureo), antioksidante (vitamina A in E, koencim Q10), bogata rastlinska olja (olivno olje, svetlinovo olje, arganovo olje), rastlinske izvlečke (kamilica, ognjič) in masla (karitejevo, kakavovo, kokosovo).
Pravilno in redno umivanje rok je skrb za svoje zdravje in posredno tudi za zdravje vseh okrog nas.
Pravilno umivanje rok po korakih:
- Roke zmočite pod tekočo vodo.
- Nanesite zadostno količino mila.
- Temeljito zdrgnite vse dele dlani, medprstne prostore, palec in hrbtno stran dlani.
- Roke temeljito sperite z vodo.
- Roke dobro osušite s papirnato brisačo.
- S papirnato brisačo zaprite pipo.
Nega nohtov
Pri negi nohtov moramo paziti predvsem na to, da so vedno čisti. Najmanj enkrat na teden je treba nohte manikirati. S ščipalcem za nohte ali s škarjicami jih krajšamo.
S piljenjem jih oblikujemo vedno v smeri od strani proti sredini. Ob straneh nohtov ne smemo piliti pregloboko in pregrobo. Za mehčanje obnohtne kožice si lahko pripravite kopel. Po končani kopeli nanesite negovalno mazilo in z vatirano palčko obnohtno kožico narahlo potisnite nazaj. Obnohtne kožice ni priporočljivo odstraniti zaradi možnosti zapletov.
Krhki, lomljivi nohti so pogosta težava žensk. Najpogostejši vzroki za nastanek krhkih lomljivih nohtov so lahko: pogost stik z mili, detergenti, mraz, lahko so tudi posledica uživanja nekaterih zdravil, uporaba agresivnejših lakov za nohte ali odstranjevalcev lakov za nohte, pomanjkanje vitaminov in mineralov (npr. železa, cinka, vitaminov A, C in B6).
Z vsakodnevno nego in z uravnoteženo prehrano lahko veliko naredite za zdrav in negovan videz rok in nohtov.