Zdravilne rastline se že več tisoč let uporabljajo za zdravljenje, preprečevanje in lajšanje različnih bolezni. Skozi čas se je znanje o zdravilnih rastlinah poglabljalo in skladno s tem se je spreminjal pogled nanje, kot tudi njihova uporaba.
Zdravje iz narave
Danes poznamo različne izdelke iz zdravilnih rastlin, npr. zdravilne čaje, zdravila rastlinskega izvora in prehranska dopolnila. Zdravila in prehranska dopolnila se uporabljajo v različnih farmacevtskih oblikah, npr. tabletah, kapsulah, kapljicah ali mazilih, v katere lahko vgrajujemo sveže ali posušene zdravilne rastline, cele ali le določene dele teh, npr. cvetove, korenine ali liste, ali pa kar izvlečke iz zdravilnih rastlin.
Pravilna vzgoja in predelava zdravilnih rastlin sta pogoj za kakovost izdelkov
Če želimo doseči optimalen učinek zdravljenja z zdravilnimi rastlinami, moramo zagotoviti ustrezno kakovost rastlinskega materiala. Zdravilne rastline morajo rasti v pravih pogojih, moramo jih obrati ob pravem času in poskrbeti za ustrezno ravnanje z rastlinskim materialom, npr. pravilno shranjevanje, ustrezen čas sušenja, sušenje pri ustrezni temperaturi itd. Potrebna je previdnost pri nabiranju zdravilnih rastlin, saj so določene zamenjave lahko usodne, npr. zamenjava čemaža in jesenskega podleska.
Tradicionalno ali znanstveno dokazano
Zdravilne rastline se lahko uporabljajo skladno z odobreno ali tradicionalno indikacijo. Odobrena uporaba pomeni, da je učinek zdravilne rastline dobro dokumentiran in znanstveno dokazan v kliničnih študijah, npr. šentjanževka ima odobreno indikacijo za zdravljenje blage depresije in lajšanje njenih simptomov, sena pa kratkotrajno lajšanje občasnega zaprtja. Tradicionalna uporaba pomeni, da klinične študije še niso bile opravljene, vendar se zdravilna rastlina uporablja več kot 30 let in je varna za uporabo, npr. melisa se tradicionalno uporablja za lajšanje blagega stresa in nespečnosti.
Zdravilne rastline vsebujejo vrsto snovi, ki so nosilci zdravilnega učinka. Čeprav so naravnega izvora, v telesu delujejo podobno kot klasična zdravila, zato imajo lahko izražene neželene učinke, npr. znane so alergije na različne zdravilne rastline in kontraindikacije, npr. sena je kontraindicirana pri zapori črevesja. Prav tako je možno medsebojno delovanje s klasičnimi zdravili, npr. šentjanževka lahko izniči učinek zdravil za preprečevanje nosečnosti. Zato svetujemo, da se pred uporabo vedno posvetujete z magistrom farmacije v lekarni ali z zdravnikom.
Neželeni učinki so mogoči
Zdravilne rastline se uporabljajo za zdravljenje že tisočletja. Določene zdravilne rastline imajo klinično dokazano učinkovitost, nekatere pa se še vedno uporabljajo na tradicionalen način. Tako kot klasična zdravila imajo zdravilne rastline in zdravila rastlinskega izvora lahko neželene učinke in kontraindikacije. Prav tako jih moramo previdno kombinirati s klasičnimi zdravili.