Brezšivna skrb je nova lekarniška storitev, katere cilj je pacientom zagotoviti vse pomembne informacije o njihovi terapiji z zdravili in poskrbeti, da se te ves čas posodabljajo in so vedno na voljo pacientom ter njihovim svojcem, pa tudi zdravnikom.
Bolniki lahko v lekarni v sklopu brezšivne skrbi prejmejo farmacevtsko obravnavo, ki zajema posodobitev osebne kartice zdravil, pregled uporabe zdravil in kontrolni pregled uporabe zdravil.
Osebna kartica zdravil
Osebna kartica zdravil vsebuje vse pomembne informacije za pravilno in varno uporabo zdravil. Na njej so navedena imena in jakosti pacientovih zdravil ter navodila za odmerjanje posameznega zdravila. Še posebej so poudarjeni načini uporabe in dodatna opozorila ter namen uporabe posameznega zdravila. Poleg zdravil na recept so navedena tudi zdravila brez recepta in prehranska dopolnila. Kartica vsebuje seznam ukinjenih zdravil, kar preprečuje napake pri zdravljenju.
Osebna kartica zdravil je za magistre farmacije tudi pomembno orodje, s katerim izvajamo brezšivno skrb, saj zagotavlja prenos informacij med magistri farmacije in pacienti, hkrati pa imajo lahko vpogled vanjo tudi zdravniki. Osebna kartica zdravil se posodobi ob vsaki spremembi pacientove terapije. Pacienti prejmejo natisnjeno osebno kartico zdravil, do nje pa imajo dostop tudi na portalu zVem.
Pregled uporabe zdravil
Magistri farmacije v lekarnah vključijo paciente v brezšivno skrb z uporabo storitve Pregled uporabe zdravil. V brezšivno skrb se lahko vključijo pacienti, ki se sočasno zdravijo z 10 ali več zdravili. Prav tako se lahko vključijo pacienti, ki se sočasno zdravijo s 5 zdravili ali več in so hkrati:
• pogosto hospitalizirani ali
• imajo pogoste spremembe v terapiji ali
• izražene neželene učinke zdravil ali
• uporabljajo določen nabor zdravil
Pregled uporabe zdravil je pogovor z magistrom farmacije v lekarni o zdravilih, katerega cilj je zagotoviti redno in pravilno uporabo zdravil, kar bo omogočilo optimalne izide zdravljenja in s tem tudi večjo kakovost življenja ter boljše počutje.
Med pogovorom pacientom svetujemo o namenu in pravilnem načinu uporabe zdravil, med drugim tudi, kako pravilno uporabljati različna zdravila sočasno, tako da ima pacient največ koristi od zdravljenja. Preverjamo tudi izraženost neželenih učinkov zdravil in svetujemo o ustreznem ukrepanju ob njihovi morebitni zaznavi. Posebno pozornost posvetimo tudi pravilni uporabi zahtevnejših farmacevtskih oblik, kot so npr. vdihovalniki, obliži, kapljice in mazila za oči.