V zimskih mesecih smo bolj izpostavljeni večjim temperaturnim razlikam, vetru in vlagi, zato je treba dodatno pozornost posvetiti pravilni ter redni negi kože. Dodatno pozornost in nego zlasti potrebujejo stanja kože, kot so atopijski dermatitis, seboroični dermatitis, luskavica in rozacea.
Atopijski dermatitis
Atopijski dermatitis je kronična, srbeča ekcematoidna dermatoza. Pojavlja se pri ljudeh vseh starosti. V prvih mesecih življenja se pojavlja kot pordela in rahlo vlažna vneta koža s simetričnimi žarišči na licih in čelu, ki se širijo v lasišče, zgornji del telesa, na zunanjo stran rok in nog ter zapestje. V drugem in tretjem letu se videz ekcema spreminja, spremembe na obrazu niso več tako vlažne, koža je bolj suha, pordela. Značilna so žarišča na zapestju, gležnjih, vratu, v vdolbinah komolcev in kolen. Zaradi praskanja je koža na teh mestih celo zadebeljena. Pri mladostnikih se pojavljajo plaki v pregibih velikih sklepov, spremembe na vekah, obrazu, zunanjih delih dlani in stopalih. Pri odraslih se ekcem pogosto pojavlja na enem ali več mestih hkrati. Čeprav različne, ta vedno srbi.
Nega kože naj bo redna z uporabo emolientnih krem, ki zmanjšajo suhost kože in s tem povezano srbenje. Na kožo je treba nanesti zadostno količino mazilne podlage večkrat dnevno. Vedno jo nanesite po kopanju ali prhanju na vlažno kožo z nežnimi krožnimi gibi, dokler se povsem ne vpije v kožo. Kremo najprej nanesite na roke in dlani, nato na noge, stopala in obraz. Svetuje se tudi uporaba oljnih kopeli, ki naj ne bi trajale več kot 10 minut, vendar ne v času akutnega vnetja, ter sindetov, ki so brez dodanih mil in kože ne dražijo. Pomembno je, da kožo po kopanju dobro izperemo, zgolj rahlo brez drgnjenja popivnamo in takoj na vlažno kožo nanesemo negovalna mazila, ki jih prej ogrejemo na dlani. Izogibati se je treba dražečim snovem ter zmanjšati uporabo alkalnih mil in detergentov, konzervansov, dišav in oblačil iz volne.
Seboroični dermatitis
Seboroični dermatitis je kronična vnetna bolezen z izboljšanji in poslabšanji. Pogosto se pojavi na predelih, kjer je večja koncentracija žlez lojnic (osrednji del obraza, veke, obrvi, tilnik, robovi lasišča, za ušesi, prsni koš in zgornji del hrbta, kožne gube). Za seboroični dermatitis so značilne belorumene luske.
Nega kože: kožne spremembe lajšamo s posebnimi kremami in šamponi, ki pomagajo odstraniti luske ter preprečujejo ponoven nastanek luskaste kože. Izdelki lahko vsebujejo pirokton olamin, polidokanol, salicilno kislino, rezorcin, žveplo in minerale, kot so cink ali selenov sulfid in ketokonazol. Lase ali kožo na začetku umivamo s posebnimi šamponi vsak drugi ali tretji dan, pozneje pa manj pogosto. Pomembno je, da šampon pustimo na koži delovati vsaj 3–5 minut in ga šele nato dobro izperemo. Izogibati se je treba uporabi agresivnih mil in šamponov ter praskanju.
Luskavica oziroma psoriaza
Za luskavico ali psoriazo so značilne bunkice, 2 rdeče plošče nepravilnih oblik. Pokrite so s srebrnimi luskami, ki so posledica nepopolne poroženelosti zaradi pospešenega prehoda celic iz bazalne v roženo plast. Žariščna mesta so lahko na komolcih, kolenih, lasišču in križu. Luskavica se lahko pojavi tudi pod nohti ali okrog njih, na obrveh, pod pazduhami, dimljami.
Za nego kože je zelo pomembna vsakodnevna redna nega, s katero ohranimo stanje kože in preprečujemo poslabšanja. Priporoča se nežno čiščenje kože s sindetom. Za nego kože se svetuje uporaba nevtralnih mazil brez dišav, ki kožo mehčajo in vlažijo ter zmanjšajo luščenje, npr. z ureo in glicerolom. Za odpravo luskastih zaplat je priporočena uporaba keratolitičnih sestavin, npr. salicilna kislina, cinkov pirition.
Rozacea
Rozacea je kronična vnetna kožna bolezen, za katero so značilni zardevanje obraza, razširjene žilice, rdečina obraza, papule, pustule in pri poslabšanju stanja tudi gomoljasta zadebelitev nosu. Najpogosteje prizadene ljudi med 30. in 50. letom starosti s svetlo kožo.
Za nego kože uporabljamo izdelke za nego občutljive kože, ki kožo pomirjajo, jo oskrbijo z vlago, zmanjšajo rdečico, jo prekrijejo in vsebujejo UV-zaščito. Negovalni izdelki ne smejo vsebovati alkohola in dišav. Posvet z zdravnikom je potreben, kadar se kronična bolezen kože pozimi poslabša in zdravljenje ter nega, ki nam navadno pomagata, nista več učinkovita, ob dolgotrajnem srbenju kože in kadar je koža so barva, izrazitost in lega izpuščaja lahko ki so ostro omejene in se združujejo v večje kljub uporabi negovalnih krem vneta.