Rak materničnega vratu (RMV) je spolno prenosljiva bolezen z dolgim prikritim obdobjem. Od okužbe do razvoja predrakavih in rakavih sprememb poteče navadno več let. Okužbo lahko prenašajo tako moški kot ženske. RMV je ena redkih rakavih bolezni, ki jo je mogoče preprečiti s pravočasnim odkrivanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb. Presejalni program ZORA s preventivnimi ginekološkimi pregledi in pregledi celic v brisu materničnega vratu žensk med 20. in 64. letom omogoča pravočasno odkritje predrakavih sprememb. V zgodnji fazi je možno s preprostimi terapevtskimi posegi raka preprečiti ali povsem pozdraviti.
Dejavniki tveganja za okužbo s humanim papiloma virusom (HPV)
Dejavnika, ki zvečata nevarnost okužbe s HPV, sta zgodnji začetek spolnih odnosov v najstniških letih ter menjavanje spolnih partnerjev. Dejavniki, ki povečajo tveganje za okužbo, so tako zmanjšana odpornost organizma kot dolgotrajno jemanje kontracepcijskih tabletk, kajenje, številni porodi ter dejavniki, povezani z genotipom virusa HPV.
Simptomi in znaki raka materničnega vratu
Prvi simptomi in znaki se pojavijo pozno in so krvavitev ali rjav izcedek po spolnem odnosu ali med dvema menstruacijskima krvavitvama, krvavitev v pomenopavzi, dolgotrajen smrdeč izcedek iz nožnice, boleč spolni odnos, stalne bolečine v križu, če niso posledica sprememb v hrbtenici, pogosto in boleče uriniranje ali krvav urin, če ni posledica vnetja mehurja.
Preventivni ginekološki pregledi
Vsaka ženska, stara od 20 do 64 let, je pisno vabljena na preventivni ginekološki pregled enkrat na tri leta. Triletni intervali med pregledi ne veljajo za ženske z ginekološkimi težavami, ki so sumljive za raka materničnega vratu, z ugotovljeno ali zdravljeno predrakavo spremembo materničnega vratu in po zdravljenju raka materničnega vratu. Preventivnih pregledov v okviru programa ZORA ne potrebujejo ženske, ki so jim v celoti odstranili maternico, mlajše od 20 let in brez ginekoloških težav in starejše od 64 let. Storitve na področju preventivnih programov so brezplačne, če ima ženska urejeno zdravstveno zavarovanje in če izbere ginekologa na primarni zdravstveni ravni.
Cepljenje deklic proti humanim papiloma virusom (HPV)
Cepljenje proti HPV je pomemben in sodoben javnozdravstveni ukrep na področju preprečevanja predrakavih sprememb in raka materničnega vratu. S tem cepljenjem se pri deklicah kasneje v življenju zmanjša tveganje za predrakave spremembe in raka materničnega vratu. Cepljenje proti HPV zaščiti tudi pred pojavom nekaterih drugih s HPV povezanih predrakavih in rakavih obolenj ter pred pojavom genitalnih bradavic. V Sloveniji so v šolskem letu 2009/2010 uvedli rutinsko cepljenje proti okužbam s HPV s štirivalentnim cepivom za deklice v 6. razredu osnovne šole. Prva leta so bile cepljene s tremi odmerki cepiva s ponovitvama po dveh in šestih mesecih. Ker so izsledki novejših raziskav pokazali, da sta za zaščito pri tej starosti dovolj dva odmerka cepiva, prejeta s šestmesečnim razmikom, so deklice od šolskega leta 2014/15 naprej cepljene z dvema odmerkoma cepiva namesto s tremi. Za dekleta stara 15 let in več je še vedno priporočena shema cepljenja s tremi odmerki. Shemo cepljenja z dvema odmerkoma je na prehodu 2013/2014 odobrila Evropska agencija za zdravila. Od leta 2014 spremenjeno shemo z dvema odmerkoma priporoča tudi Svetovna zdravstvena organizacija.
Cepljenje proti humanim papiloma virusom (HPV) za dečke je v Sloveniji za zdaj samoplačniško
Okužba s HPV lahko pri moških povzroča raka zadnjika, penisa, raka ustnega dela žrela in genitalne bradavice. Cepljenje moških proti okužbam s HPV lahko zmanjša pojavljanje teh obolenj. Ker so moški tudi prenašalci okužbe s HPV, pa cepljenje lahko posredno vpliva tudi na zmanjšanje pojavljanja raka materničnega vratu pri ženskah.