Ali ste že kdaj občutili napenjanje v želodcu, kislo spahovanje, slabost, bruhanje in slabo prebavo? Mnogo ljudi v vseh življenjskih obdobjih trpi zaradi želodčnih težav.
Želodec je votel mišični organ, ki se polni s hrano in jo s pomočjo želodčne kisline ter encimov delno prebavi. Za normalno delovanje je bistveno ravnotežje med agresivnimi in obrambnimi dejavniki želodčne sluznice. Med agresivne dejavnike štejemo želodčno kislino in encime, med obrambne pa zaščitno sluz, ki jo izločajo celice želodca ter dobro prekrvavljenost želodčne sluznice.
Ob porušenju ravnotežja se lahko količina izločene kisline prekomerno poveča. Vračanje želodčne kisline nazaj v požiralnik občutimo kot zgago oziroma pekočo bolečino v žlički ali za poprsnico. Kadar je vračanje tekočine konstantno, se v spodnjem delu požiralnika razvije vnetje, ki ga spremljajo kašelj, spahovanje, bruhanje in hripav glas. Pogosteje se simptomi pojavljajo po obrokih, sklanjanju, ležanju in pri dvigovanju težjih predmetov.
Ob akutnih težavah si lahko pomagamo z zdravili brez recepta. Primerna so za samozdravljenje odraslih, ki lahko traja največ 14 dni.
Poznamo 3 skupine zdravil:
- Antacidi nevtralizirajo odvečno že izločeno kislino in preprečijo njeno škodljivo delovanje. Zanje je značilno, da delujejo hitro, a krajši čas.
- Ranitidin zmanjša dražljaj za izločanje kisline. Učinek je počasnejši, a traja dlje časa.
- V novejšo skupino zdravil sodi učinkovina pantoprazol, ki prepreči izločanje želodčne kisline, njeno delovanje je močnejše in traja dlje časa.
Težave z želodcem boste lažje odpravili ali ublažili:
- z urejeno in zdravo prehrano, razdeljeno na 4–5 manjših obrokov, z izogibanjem mastni, začinjeni in v naglici zaužiti hrani;
- z opustitvijo slabih življenjskih navad (kajenje, pitje alkohola);
- z zmanjšanjem stresa in z vzdrževanjem normalne telesne teže;
- če protibolečinska zdravila vedno zaužijete po obroku;
- če ponoči spite z dvignjenim vzglavjem.
Kdaj je treba obiskati zdravnika?
- Če se pojavi nenadna huda bolečina, ki jo spremljata bruhanje in otekel ter občutljiv trebuh, pri bruhanju krvi, če se pojavi kri v blatu oziroma črno blato.
- Pri sočasni izgubi apetita in izgubi telesne teže brez namernega hujšanja.
- Če so se težave ponovile prej kot v mesecu dni po končanem zdravljenju ali se pojavljajo več kot 3–4-krat letno.