S prihodom poletja se v naši družini skoraj vsako leto začnejo tudi težave s prebavnimi motnjami. Vsi imamo zelo radi sezonsko sadje in zelenjavo, pazimo na zdrave in hranljive obroke in nasploh zdravo živimo, a imata moj mož, ki je zelo aktiven rekreativec, in hčera, ki je zaradi treningov plavanja prav tako zelo fizično aktivna, poleti pogoste težave z diarejo. Kakšen je vzrok in kako jima lahko pomagam?
Hvala, Ana
Vzrokov za nastanek diareje je lahko veliko, na primer različne bakterijske ali virusne okužbe, spremembe v prehrani, povečano uživanje magnezija. Diarejo lahko večinoma preprečimo z ustreznimi higienskimi ukrepi, z rednim umivanjem ali razkuževanjem rok ter umivanjem sadja in zelenjave pod tekočo vodo. Kljub temu, da sveže sadje vsebuje velike količine vitaminov in vlaknin, lahko prevelike količine zaužitega sadja (zaradi visoke vsebnosti sadnega sladkorja) povzročijo drisko.
Drisko lahko lajšamo s probiotiki, ki vsebujejo ustrezno vrsto in število živih probiotičnih bakterij. Te poselijo črevesno floro in preprečujejo razvoj patogenih bakterij ter uravnavajo delovanje črevesja. Pomagate si lahko tudi z zdravilnimi čaji, npr. s čajem iz posušenih plodov borovnic. Čreslovine iz borovnic delujejo adstringentno in tako zmanjšajo prehod vode v črevo. Za samozdravljenje driske pri dojenčkih, otrocih in odraslih je primerno tudi zdravilo brez recepta, ki vsebuje racekadotril, ki prav tako preprečuje prehod vode in elektrolitov v črevo. V poletnem času moramo biti pozorni na preprečevanje dehidracije zaradi povečane izgube tekočine ob driski. Dehidracijo lahko preprečujemo z rehidracijskimi praški, ki jih raztopimo v vodi in pijemo po požirkih.
Lep pozdrav,
mag. Mateja Praprotnik, mag. farm.