Verjetno vsi poznamo rek "za vsako bolezen rož'ca raste". Človek je rastline že od nekdaj uporabljal tako za hrano kot v medicinske namene.
Navkljub obilici sinteznih zdravil je uporaba zdravilnih rastlin pri raznih zdravstvenih težavah še vedno zanimiva. Ker so zdravilne rastline in pripravki iz njih naravne spojine, se jih drži sloves, da so tudi izredno varne, kar pa ni vedno res.
Problem se lahko pojavi že pri pravilni identifikaciji rastline, kadar jo posamezniki nabirajo sami. Poznavanje zdravilnih rastlin je zelo pomembno, saj le s tem preprečimo (lahko tudi usodno) zamenjavo.
Zaradi občutka, da gre za varne rastline, se velikokrat prekorači tudi priporočeni odmerek ali čas trajanja uporabe. Prav tako se morebitni stranski učinki večinoma niti ne pripišejo uporabi zdravilnih rastlin.
Zdravilne rastline oz. različni pripravki, ki vsebujejo zdravilne rastline, se uporabljajo tako pri akutnih težavah kot tudi pri kroničnih. Velikokrat se tako uporabljajo sočasno s sinteznimi zdravili, pri čemer pa lahko prihaja do neželenih interakcij.
Tako lahko sočasna uporaba poveča ali zmanjša pričakovani učinek zdravila ali pa vpliva na večjo pojavnost njegovih stranskih učinkov.
Kljub dejstvu, da so zdravilne rastline oz. pripravki iz njih naravni, je pri njihovi uporabi potrebna določena stopnja previdnosti. Nabirajte le rastline, ki jih poznate. Pri njihovi uporabi upoštevajte predpisano odmerjanje in čas uporabe. Kadar za zdravljenje uporabljate sintezna zdravila, se najprej prepričajte, da je sočasna uporaba z zdravilnimi rastlinami varna, v primeru dvoma pa se predhodno posvetujte s farmacevtom ali z zdravnikom.