Norice so zelo nalezljiva virusna bolezen, ki jo povzroča virus Varicella Zoster, in so prisotne po vsem svetu. Enako zbolevajo tako moški kot ženske. Izbruhi bolezni se pojavljajo predvsem v poznih zimskih in zgodnjih spomladanskih mesecih. Običajno se izbruhi pojavijo pri otrocih, ki obiskujejo vrtec ali osnovno šolo. Največ otrok zboli med 4. in 9. letom starosti.
Kužnost in potek bolezni
Edini gostitelj virusa je človek, zato je vir okužbe vedno bolnik z noricami. Bolezen se prenaša s kužnimi kapljicami in z zrakom. Obstaja tudi možnost, da se virus prenese z okuženimi rokami z bolnika na zdravo osebo z direktnim kontaktom.
Bolezen je zelo kužna: 90 % dovzetnih oseb ob stiku z bolnikom zboli. Bolniki so kužni dva dneva pred pojavom izpuščaja, zanesljivo pa niso več kužni pet dni po tem, ko so se iz vseh mehurčkov razvile kraste.
Inkubacija, to je čas od okužbe do pojava mehurčkov, je 14–21 dni. Za bolezen so značilni mehurčkasti izpuščaji na površini. Izpuščaj je iz rdečkastih peg, ki se po nekaj urah spremenijo v srbeče mehurčke, napolnjene s tekočino. Po nekaj dneh se mehurčki posušijo in nastanejo kraste. Kraste v nekaj dneh odpadejo. Prve kožne spremembe opazimo na trupu, nato na glavi in nazadnje na udih. Pojavljajo se v zagonih na 3–4 dni. Dogajanje običajno spremljata vročina in srbenje. Prizadete so lahko tudi sluznice v ustih in na spolovilu. Norice pri sicer zdravih otrocih praviloma niso zapletena bolezen. Nezapletena oblika traja 7–10 dni. Potek bolezni v odrasli dobi je običajno težji.
Zdravljenje in nega
Zdravljenje noric poteka simptomatsko. Otroke z dejavniki tveganja za hud potek bolezni se zdravi s protivirusnimi zdravili. Pri osebah, ki so sicer zdrave, pa ni potrebe po takšnem zdravljenju. Če je prisotna povišana temperatura, jo nižamo z zdravili proti povišani temperaturi, kot je npr. paracetamol. Srbenje olajšamo z uporabo zdravil proti srbenju, z antihistaminiki.
Umivanje je priporočljivo, vendar z mlačno vodo in brez uporabe mil ali gelov za prhanje. Po umivanju telesa ne brišemo z drgnjenjem, ampak le popivnamo odvečno vodo z brisačo.
Bolniki naj ostanejo doma, dokler so kužni. Nosečnicam in osebam z oslabljenim imunskim sistemom je svetovano izogibanje stikom z osebo, ki preboleva norice ali herpes zoster.
Norice lahko preprečujemo tudi s cepljenjem. Cepivo vsebuje žive in oslabljene viruse Varicella Zoster. Za zaščito se priporočata dva odmerka cepiva v razmiku 4–8 tednov.
Norice v številkah
4 - 9 let: Starost, med katero za noricami zboli največ otrok.
14-21 dni: Razpon med časom okužbe do pojava mehurčkov.
90% dovzetnih oseb, ki so bile v neposrednem stiku z bolnikom, zboli za noricami.
Na 3-4 dni: Zagoni bolezni oz. pojav novih izpuščajev.
7-10 dni: Trajanje (nezapletene oblike) noric.