Večina se vas gotovo veseli prihajajoče zgodnje pomladi, ko se narava in tudi ljudje prebujamo iz zimskega spanca. Prebujajoča narava nas veliko bolj kot zimska sivina spodbuja, da se odpravimo iz svojih stanovanj uživat v njenih lepotah.
Žal pa se takrat začenja tudi cvetenje nekaterih vetrocvetnih rastlin, ki zrak napolnijo s svojim pelodom, ta pa posameznikom povzroča precej težav in zagreni še tako lepe pomladne ali poletne dneve. Težave, ki so lahko prava nadloga, imenujemo alergija, cvetni pelod pa je eden od njenih številnih povzročiteljev, ki jih s skupnim imenom imenujemo alergeni. Pogosti alergeni so, poleg cvetnega prahu, tudi pršice, plesni, dlaka in perje domačih živali, nekatera živila (jajca, mleko in mlečni izdelki, žita in žitni izdelki, sadje, morski sadeži, arašidi in drugi oreščki, soja ...), tekstilni izdelki in krzno, kozmetični izdelki, čistila in kemikalije, nekatere kovine (krom, nikelj, platina), strupi žuželk ter zdravila. Do alergijske reakcije pa lahko pride tudi zaradi stika z drugim alergenom, ki je prvemu dovolj podoben. Ta pojav imenujemo navzkrižna alergija.
Alergija pomeni, da je oseba preobčutljiva na snovi, ki jih večina ljudi brez težav prenaša. Nastane zaradi napake imunskega sistema, ki nas sicer brani pred škodljivimi dejavniki iz okolja, pri alergični osebi pa napačno prepozna (sicer neškodljiv) alergen kot škodljivo snov. Razlog za to napako imunskega sistema še ni dokončno pojasnjen.
Cvetni pelod je le eden od mnogih alergenov, ki pa ni prisoten vse leto, zato spada med t. i. sezonske alergene. Največ peloda je v zraku v suhem, sončnem in rahlo vetrovnem vremenu. V našem okolju je pogosta alergija na pelode trav, breze, leske in drugih dreves ter na plevele. Leska začne cveteti že ob prvi otoplitvi, breza po navadi cveti v aprilu, maja in junija cvetijo trave, v poletnih mesecih pa pleveli. Te vrste alergije imenujemo tudi seneni nahod.
Zdravljenje alergij
Pri zdravljenju alergij je najpomembnejša izločitev alergena iz okolja. Ker to pogosto ni mogoče, so na voljo zdravila za ublažitev ali zdravljenje alergije. V lekarni imamo na voljo kar nekaj sredstev za samozdravljenje težav z alergijo. Zamašen nos in izcedek iz nosu blažijo lokalni dekongestivi v obliki kapljic ali pršil, ki se lahko uporabljajo le nekaj dni. Pomembno je tudi spiranje sluznic s fiziološko raztopino, saj tako odstranimo alergene z mesta delovanja. Oči prav tako spiramo s sterilno fiziološko raztopino, krajši čas lahko uporabljamo tudi vazokonstriktorje v obliki kapljic za oči, ki blažijo pordelost in srbenje. Ob pikih žuželk srbečico in oteklino zmanjšujemo s hladnimi obkladki ter geli s hladilnim učinkom. Če so težave hujše ali trajajo dlje časa, priporočamo obisk pri zdravniku. Obisk pri zdravniku brez odlašanja svetujemo takrat, ko se pojavijo težave z dihanjem, dušenje, vrtoglavica in motnje zavesti ter močno izražena koprivnica na večjih površinah kože.
Čeprav lahko alergije precej zmanjšajo kakovost življenja, imamo na razpolago dovolj zdravil za njihovo zdravljenje. Pomembno je le, da smo primerno ozaveščeni, motivirani in pripravljeni na sodelovanje z zdravstvenim osebjem.