Aloe vera je rastlina afriškega izvora iz družine alojevk (Aloeaceae). Poleg latinskega imena Aloe vera, je znana tudi pod imenom Aloe barbadensis, po otočju Barbados, kjer so jo pridelovali.
Poznamo čez 250 vrst aloj, toda štiri se pogosteje uporabljajo:
- Aloe Barbadensis Miller ali Aloe Vera
- Aloe Arborescens Miller
- Aloe Chinensis
- Aloe Ferox
Aloja je od 60 cm do 1 m visoka rastlina z debelimi, mesnatimi listi zelene ali sivozelene barve. Na robu listov so majhne bele bodice. Rumeni cevasti cvetovi se razvijejo v socvetjih na steblu, ki je dolgo do 90 cm. Listi imajo na površini sloj vosku podobne snovi, ki ga ščitijo pred izsuševanjem. Pod povrhnjico je tkivo, ki opravlja fotosintezo, in snopi žil. Okoli žil je žilni ovoj. To je plast podolgovatih celic, ki vsebujejo grenak rumen sok, iz katerega se pridobiva alojina smola. V sredini lista je mehko tkivo, ki ga sestavljajo velike celice s tankimi stenami. To tkivo služi rastlini kot rezerva vode in iz njega se pridobiva alojin gel. Gel pridobivajo iz rastlin, ko so stare od 3 do 10 let.
Alojin gel vsebuje veliko vode, od 96 do 99 %. Od ostalih sestavin je največ sluzi. Sluzi so zmesi v dolge verige povezanih sladkorjev (polisaharidov), ki v prisotnosti vode nabreknejo in tvorijo težko tekočo zmes (sluz). Glavna sestavina je veriga glukoze in manoze.
Poleg vode in polisaharidov so v alojinem gelu prisotne še druge sestavine, npr. prosti sladkorji, proste aminokisline, proteini, maščobe in rastlinski steroli, minerali (kalcij, natrij, kalij, mangan, železo, selen, cink in magnezij), vitamini A, E, C in D ter encimi, npr. amilaza, lipaza, fosfataza in drugi.
Derivati antracena in alkilni kromoni povzročajo nabiranje vode in posledično povečanje tlaka v črevesju, kar spodbudi njegovo delovanje, zato je priporočena pri zaprtju, vendar se lahko uporabljajo največ 14 dni zaporedoma, potem je obvezna prekinitev. Aloe vera se zaradi svoje raznovrstne sestave uporablja v obliki gelov in krem za nego kože, npr. pri negi opeklin, pikov in žuželk, po britju ali depilaciji, ali pa kot sestavina v negovalni kozmetiki, npr. zobne paste, ustne vode, negovalna olja, dezodoranti …
V raziskavah so dokazali, da se rane hitreje celijo, saj aloja spodbuja sintezo kolagena. V živilih se največkrat uporablja gel prave aloje v različnih oblikah kot alojin sok ali v prehranskih dopolnilih.
Opozorilo
Med nosečnostjo notranja uporaba aloje ni priporočljiva, saj spodbuja krčenje maternice. Ker se izloča v mleko, se ji je priporočljivo izogibati tudi med dojenjem, saj lahko dojenčku povzroči drisko. Notranja uporaba prav tako ni priporočljiva pri hemoroidih ali bolezni ledvic. Odvajalni učinek lahko povzroči krče v prebavilih. Dolgotrajna uporaba moti ravnovesje elektrolitov in lahko s tem privede do resnih motenj krvnega obtoka.