Zdravnik mi je predpisal antibiotik, ker sem zbolela z angino. Naročil mi je tudi naj nujno uporabim celo škatlo. Ker odhajam na morje me zanima, kako je z antibiotiki oz. zdravili na sploh in sončenjem. Enkrat sem zasledila, da se je ob zdravljenju potrebno izogibat soncu. Je to res?
Preobčutljivost kože na svetlobo, ob sočasnem jemanju zdravil, imenujemo fotosenzibilizacija in je posledica sočasne uporabe zdravil ter izpostavljanja sončni svetlobi ali drugim virom UV žarkov, npr. solariju. Izpostavljanje le enemu od dejavnikov ni dovolj, da bi se sprožila reakcija, ampak morata biti izpolnjena oba pogoja. Fotosenzibilizacija lahko nastane zaradi uporabe nekaterih sistemskih zdravil, na primer ob jemanju določenih tablet in kapsul ali zaradi uporabe določenih krem ali mazil.
Nekatera zdravila se nabirajo v podkožju in se pod vplivom UV žarkov kemijsko spremenijo ter sprožijo fototoksično ali fotoalergijsko reakcijo. Za spremembo so v večji meri odgovorni UVA in v manjši meri UVB žarki. Fototoksične reakcije so pogostejše in nastanejo zaradi poškodb celic pod vplivom kemijsko spremenjenega zdravila. Pojavijo se hitro, večinoma v nekaj minutah do nekaj urah. Izražene so kot milejše do hude sončne opekline, ki jih lahko spremlja rdečica in oteklina na soncu izpostavljenih predelih. Fotoalergijske reakcije pa so posledica spremembe zdravila v antigen, ki izzove odgovor imunskega sistema. Te reakcije so največkrat odložene, saj se pojavijo šele po 24-72 urah. Kažejo se kot dermatitis, ki se lahko razširi preko celega telesa in ne zgolj na izpostavljenem območju.
Fotosenzibilnost lahko povzročajo zdravila iz različnih skupin. Med antibiotiki jo najpogosteje povzročijo doksiciklin, trimetoprim in antibiotiki iz skupine kinolonov, kot sta ciprofloksacin in norfloksacin. Težavna so lahko tudi nekatera protibolečinska zdravila, kot sta ketoprofen in celekoskib ter naproksen in ibuprofen, ki sta na voljo brez recepta. Previdnost je potrebna pri uporabi zdravil za lajšanje težav s kožo, ki vsebujejo izotretionin in acitretin. Med zdravili, ki so namenjena redni uporabi za zdravljenje kroničnih nenalezljivih bolezni, jo lahko povzročajo furosemid, hidroklortiazid, glipizid, amiodaron, diltiazem ter še nekatera druga zdravila.
Težave lahko povzročajo tudi zdravila rastlinskega izvora, prehranska dopolnila in zdravilne rastline. S fotosenzibilizacijo najpogosteje povezujemo šentjanževko, lahko pa jo povzročita tudi angelika in arnika.
O fotosenzibilnosti in potrebnih ukrepih opozorimo v lekarni že med izdajo zdravil. Težave lahko preprečite s standardnimi zaščitnimi ukrepi pred soncem. Svetujemo, da se ne izpostavljate soncu med 10. in 16. uro. Uporabljajte kakovostna sončna očala in kožo v čim večji meri zaščitite z obleko in pokrivalom. Vsaj pol ure pred izpostavljanjem soncu nanesite sončno kremo v zadostni meri, nato na vsaki dve uri oziroma po vsakem kopanju ponovno nanesite sončno kremo. Priporočljiva je uporaba sončne kreme z zelo visokim faktorjem in širokim spektrom zaščite. Svetuje se uporaba krem s fizikalnimi filtri, npr. cinkom in titanovim dioksidom, saj so te kreme bolj učinkovite pri filtriranju UVA žarkov.
V primeru pojava blagih težav svetujemo dosledno upoštevanje zaščitnih ukrepov, težave pa lahko blažite na način kot blažite sončne opekline, na primer s hladnimi oblogami ali nanašanjem negovalnih, hladilnih gelov. V primeru hujših težav se obrnite na zdravnika, ki vam lahko predpiše zdravila s protivnetnim delovanjem, npr. glukokortikoide.
Lep pozdrav,