Omega-3-maščobne kisline spadajo med večkrat nenasičene esencialne maščobne kisline, ki so nujno potrebne za normalno delovanje človeškega organizma. Ker omega-3-maščobnih kislin telo ne more ustvariti samo, jih moramo vnesti s prehrano.
KLJUČNE VRSTE OMEGA-3 MAŠČOBNIH KISLIN IN NJIHOVA VLOGA V DELOVANJU NAŠEGA ORGANIZMA
Poznamo več vrst omega-3-maščobnih kislin, ki imajo vlogo v telesu. Med najpomembnejšimi so dokozaheksaenojska kislina (DHK), eikozapentaenojska kislina (EPA) in alfa-linolenska kislina (ALA). Omega-3-nenasičene maščobne kisline imajo več funkcij v telesu, med drugim so tudi del celičnih membran in sodelujejo pri sintezi nekaterih hormonov. Imajo pomembno vlogo že v nosečnosti, saj pripomorejo k normalnemu razvoju možganov in oči zarodka ter otrok. Kot zdravila se uporabljajo pri endogeni hipertrigliceridemiji kot dodatek k dieti in za dopolnilno zdravljenje v sekundarni preventivi po miokardnem infarktu ter kot del paranteralne prehrane.
Najpomembnejši vir DPK in EPK omega-3-maščobnih kislin v prehrani so mastne ribe in ribje olje, medtem ko so vir ALA nekatera zelenjava, oreščki in izdelki iz soje. Nosečnice morajo biti previdne pri uživanju rib in ribjega olja, saj lahko vsebujejo težke kovine. Omego-3 lahko užijemo tudi s prehranskimi dopolnili. Pomembno je izbrati izdelek ustrezne čistoče, zato je priporočljiva uporaba izdelkov, katerih olje je molekularno destilirano.
Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je omega-3-nenasičenim maščobnim kislinam podelila različne zdravstvene trditve, in sicer da ima vnos 250 mg EPK in DHK omega-3-nenasičenih maščobnih kislin na dan vlogo pri delovanju srca, 250 mg DHK vlogo pri ohranjanju vida in delovanja možganov, 2 g dnevnega vnosa ALA pripomore k vzdrževanju normalne ravni holesterola v krvi, 2 g dnevnega vnosa EPK in DHK pomaga pri vzdrževanju normalne ravni trigliceridov, 3 g dnevnega vnosa EPK in DHK pripomore k vzdrževanju normalnega krvnega tlaka. Odmerki, večji od 4 g na dan, lahko vplivajo na strjevanje krvi, zato je pri uživanju večjih odmerkov omega-3-maščobnih kislin potrebna previdnost. Če uporabljate zdravila proti strjevanju krvi, pa se pred uporabo večjih odmerkov omege-3 posvetujte z magistrom farmacije v lekarni.
Omega-3-nenasičene maščobne kisline so pomembne za normalno delovanje človeškega organizma, saj imajo vlogo pri ohranjanju vida, delovanju možganov in srca, vzdrževanju normalne ravni trigliceridov, holesterola in krvnega tlaka. Pri vnosu večjih odmerkov omege-3 je pomembna previdnost, saj lahko vplivajo na strjevanje krvi. Prav tako je potrebna previdnost pri sočasni uporabi omege-3 in zdravil, ki vplivajo na strjevanje krvi.
POSLEDICE PREMAJHNEGA VNOSA IN POMANJKANJA OMEGA-3 SO LAHKO:
1. Povečano tveganje za bolezni srca in ožilja, saj te maščobne kisline pomagajo uravnavati krvni tlak.
2. Kognitivne motnje: težave s spominom, koncentracijo in povečano tveganje za nevrodegenerativne bolezni.
3. Povečani simptomi kroničnih vnetih bolezni.
4. Težave z vidom.
5. Slabše duševno zdravje in večje tveganje za pojav depresije.
6. V nosečnosti in pri doječih materah lahko pomanjkanje omega-3-maščobnih kislin vpliva na razvoj možganov in oči pri dojenčkih. Pri uživanju rib in ribjega olja je v tem obdobju potrebna dodatna pazljivost zaradi vsebnosti težkih kovin.