SARS-CoV-2, kot uradno imenujemo novi koronavirus, je v zadnjem letu prizadel tako celotno družbo kot posameznike. Obstajajo pa še posebno občutljive skupine, ki jih je treba aktivno varovati pred okužbo.
Ogrožene skupine
Bolniki z nekaterimi kroničnimi boleznimi imajo povečano tveganje za težji potek okužbe z novim koronavirusom. Največje tveganje imajo bolniki z oslabljenim imunskim sistemom, npr. bolniki po presaditvi organov ali bolniki na imunoterapiji. Prav tako so ogroženi onkološki bolniki, sploh tisti s krvnimi raki in tisti, ki aktivno prejemajo radioterapijo ali kemoterapijo. V najbolj tvegano skupino sodijo tudi bolniki s srčno-žilnimi boleznimi, kot sta srčno popuščanje in koronarna Redno in pravilno in po zdravnikovih srčna bolezen, ter pljučnimi boleznimi, kot so cistična fibroza, KOPB in težje oblike astme. Povišano tveganje imajo tudi diabetiki; bolniki s sladkorno boleznijo tipa II so nekoliko bolj ogroženi kot tisti s sladkorno boleznijo tipa I. Bolj ogroženi so tudi bolniki s kroničnim ledvičnim popuščanjem in tisti z boleznimi jeter. Večje tveganje za težji potek bolezni prav tako predstavlja neurejena hipertenzija.
Kadilci in ljudje z indeksom telesne mase (ITM), večjim od 30 kg/m2, imajo povišano tveganje za težji potek COVID-19. V bolj ogroženo skupino sodijo tudi nosečnice.
Ukrepi za preprečevanje okužbe
Zaradi večjega tveganja se tem skupinam bolnikov svetujejo dosledno upoštevanje in izvajanje vseh ukrepov, svetovanih s strani zdravstvene stroke. Pogosto umivajte roke ali jih razkužujte, če nimate na voljo vode in mila. Izogibajte se stikom z vsemi osebami, ki imajo simptome bolezni ali pa so bili v stiku z nekom, ki je okužen s COVID-19. Odsvetuje se fizični kontakt, kot sta rokovanje ali objemanje. Maske so trenutno najučinkovitejši način preprečevanja prenosa okužbe. Če ste v družbi drugih, vedno imejte pravilno nameščeno masko čez nos in usta in to zahtevajte tudi od njih. Po uporabi dvigal ali dotikanju kljuk v večstanovanjskih stavbah si obvezno umijte ali razkužite roke. navodilih uporabljajte vsa predpisana zdravila za zdravljenje kroničnih bolezni. Poskrbite za zdravo prehrano in zadosten vnos vitaminov ter mineralov. Redna telesna dejavnost prispeva k delovanju imunskega sistema. V času, ko vodenih in skupinskih vadb ni na voljo, moramo za to poskrbeti sami skladno z možnostmi, npr. s sprehodi, tekom in podobnim.
Posamezniki z nekaterimi kroničnimi boleznimi imajo večje tveganje za težji potek okužbe z novim koronavirusom. Najboljso izpostavljeni ljudje z oslabljenim imunskim sistemom, srčno-žilnimi in pljučnimi bolezni ter onkološki bolniki. Zaradi povečanega tveganja morajo te skupine dosledno upoštevati in izvajati vse priporočene ukrepe, saj se s pomočjo teh verjetnost okužbe bistveno zmanjša. Prav tako morajo tudi drugi pokazati solidarnost in se v bližini teh ljudi obnašati odgovorno.