Klopi so zunanji zajedavci na plazilcih, ptičih in sesalcih. Čeprav človek ni glavni gostitelj za nobeno vrsto klopov, so ti pomembni iz zdravstvenih razlogov, saj lahko prenašajo bolezni, kot sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Zato je pomembno, da se pred piki klopov ustrezno zaščitimo.
Pred klopi se lahko učinkovito zaščitimo z uporabo ustreznih repelentov. Pri nas se najpogosteje uporabljajo ikaridin, IR3535, DEET in dalmatinski bolhač. DEET lahko draži oči, sluznice in kožo ter ni primeren za uporabo pri otrocih. Ikaridin in IR3535 sta bolj varna kot DEET, ker manj dražita oči in sluznice ter sta zato primerna tudi za otroke, starejše od 2 let. Izvleček dalmatinskega bolhača je tudi učinkovit pri odganjanju klopov. Tega lahko nanesemo zgolj po obleki, med tem ko DEET, ikaridin in IR3535 lahko nanašamo tudi po koži. Za učinkovito delovanje repelentov se je treba držati navodil, kar pomeni, da jih je treba redno nanašati v predpisanih časovnih razmikih. Nanašajo se lahko tudi na oblačila, vendar nekateri lahko pustijo sledi. Repelentov pa ne smemo nanašati na rane, poškodovano kožo ali okrog oči, ušes in ust. Ni dovolj dokazov, ki bi potrdili učinkovitost elektronskih odganjalcev klopov.
Ko se odpravljate v naravo, se oblecite v svetlejša oblačila, na katerih lahko klopa lažje opazimo. Klopi se najpogosteje primejo na noge in nato zlezejo naprej, zato naj bodo hlače zatlačene v nogavice. Prav tako se svetujejo oblačila z dolgimi rokavi.
Če opazimo klopa, ga je treba čim prej odstraniti. V prvih 24 urah od pika je verjetnost prenosa mikroorganizma, ki povzroča okužbe, zelo majhna, medtem ko je po 48 urah od pika ta verjetnost bistveno višja in s časom še narašča. Klopa lahko odstranimo s posebno pinceto. Primemo ga pri koži in ga izvlečemo z enakomernim ter ravnim gibom. Pincete ne smemo vrteti levo–desno ali zvijati, ker lahko del klopa ostane v koži. Po odstranitvi kožo umijemo z milom in vodo ter nanesemo antiseptik oz. alkohol. Klopa ne odstranjujemo s pomočjo krem, olj ali bencina. Po piku je potrebno opazovanje in če začutimo ali vidimo bolezenske znake (npr. rdeči koncentrični krogi na mestu pika), se moramo oglasiti pri zdravniku.