Luskavica je ena najpogostejših kožnih bolezni. Pri njej so značilne bunčice, ki so od zdrave kože ostro omejene in se združijo v večje rdeče plošče nepravilnih oblik. Pokrite so s srebrnimi luskami, ki so posledica nepopolne poroženelosti zaradi pospešenega prehoda celic iz bazalne v roženo plast.
Prednostna mesta luskavice so pogosto simetrična in izrazita ter se največkrat pojavljajo na komolcih, v polovici primerov na kolenih, manj pa na lasišču in križu. Za luskavico so značilne od zdrave kože ostro omejene bunčice, ki se združujejo v večje rdeče plošče ali plake nepravilnih oblik, pokrite s srebrnimi luskami, ki se pogosto luščijo.
Pri luskavici je zelo pomembna vsakodnevna redna nega, s katero ohranimo doseženo stanje kože in preprečimo poslabšanja. Priporoča se nežno čiščenje kože s sindetom (milo brez detergenta), še posebej pri kopanju v kadi. Za nego kože se svetuje uporaba negovalnih mazil brez dišav in konzervansov, ki mehčajo ter vlažijo kožo in zmanjšajo luščenje.
Zdravljenje luskavice
Zdravljenje luskavice naj vedno poteka pod zdravniškim nadzorom. Bolnika je treba poučiti, da se strogo drži navodil zdravnika, da bolezen sama ni nalezljiva, da se pomiri in se ne izolira od okolice. Opusti naj praskanje, ker še poslabša stanje, izogiba naj se poškodbam, stresu, okužbam dihal in črevesja, zdravi naj kronična vnetja po telesu ter pazi na zdravje zob. Pozitivne rezultate so prinesli sprememba prehrane, nizkokalorična dieta in dieta, ki ne vsebuje glutena, uporaba maščobnih kislin omega-3, antioksidanti, predvsem če je luskavico povzročil stres, in vitamin D3. Opustiti je treba uživanje alkohola, ker lahko poslabša stanje luskavice. Priporočajo se zmerno sončenje, kopanje v morju in naravnih zdraviliščih ter redna telesna vadba.