Okužbe z virusom Zika ponavadi potekajo z blagimi simptomi, kot so rahlo povišana telesna temperatura, osip, vnetje očesa, bolečine v mišicah in sklepih ter glavoboli.
Čas od okužbe do pojava simptomov najverjetneje traja med nekaj dnevi do enega tedna. Simptomi večinoma minejo v 2–7 dneh, brez večjih zapletov. Hujši zapleti se lahko pojavijo pri plodu, če se okuži nosečnica. Obstaja namreč vedno več dokazov o povezavi med okužbo z Zika in mikrocefalijo pri dojenčkih. Gre za ustavitev razvoja možganov, ki imajo zato manjši volumen in težo, pa tudi manj možganskih brazd ter vijug. Novorojenčki imajo lahko nevrološke težave in epileptične napade, prav tako pride do zaostanka v razvoju govora in motoričnih funkcij.
Zoper virus Zika ne obstaja cepivo ali zdravilo. Okuženi naj počivajo, pijejo dovolj tekočine in jemljejo zdravila proti visoki vročini. Svetuje se paracetamol, medtem ko se acetilsalicilna kislina in nesteroidni antirevmatiki odsvetujejo.
Virus Ziko prenašajo komarji iz rodu Aedes, predvsem Aedes aegypti s tropskih območij. Okuženi z virusom Zika se morajo izogibati pikom komarjev, saj je v 1 tednu okužbe virus prisoten v krvi in se takrat lahko prek komarjev prenese na drugo osebo. Prav tako so zabeležili prenos virusa Zika s spolnim odnosom.