Luskavica (psoriasis vulgaris) je ena najpogostejših kožnih bolezni, ki prizadene 1–2 % prebivalstva in bolnika spremlja vse življenje. Obstaja 10–20% verjetnost, da zboli otrok, če ima luskavico eden od staršev, če jo imata oba, pa je možnost kar 60–70%.
Prednostna mesta luskavice so pogosto simetrična, izražena z značilnimi bunčicami, ki so od zdrave kože ostro omejene in se združujejo v večje rdeče zaplate nepravilnih oblik. Pokrite so s srebrnimi luskami, ki se pogosto luščijo, ker je pri luskavici prehod celic iz bazalne v roženo plast pospešen z 28 dni na 4–7 dni, posledica pa je nepopolna poroženelost. Najpogosteje se pojavlja na komolcih, kolenih, lasišču in ledvenem delu.
Obvladovanje in lajšanje simptomov
Zdravljenje luskavice naj vedno poteka pod zdravniškim nadzorom. Sodobna izbira zdravljenja temelji na hitrem in učinkovitem izboljšanju klinične slike ob najmanjših možnih neželenih učinkih, ki mu sledi vzdrževalno zdravljenje, s katerim se preprečuje poslabšanje stanja.
Bolnika je treba poučiti, da mora bolezen dobro poznati, in tako njemu kot okolici razložiti, da bolezen ni nalezljiva. Skrbno naj neguje kožne spremembe, se izogiba poškodbam, stresu, okužbam dihal in črevesja, pazi naj na zdravje zob ter kronična vnetja. Zelo pomembno je opustiti praskanje, ki še poslabša stanje. Svetujejo se zmanjšanje povečane telesne teže, zmerna telesna vadba, sprememba prehrane, manj glutena, uživanje omega-3 maščobnih kislin in antioksidantov (vitamin C, E, betakaroten, cink, selen) ter vitamina D3. Uživanje alkohola naj bo le zmerno, saj alkohol spodbuja sproščanje histamina in poslabša stanje luskavice.
Nega naj bo prilagojena
Pri luskavici je zelo pomembna vsakodnevna redna nega, s katero ohranimo stanje kože in preprečimo poslabšanja, kajti bolnika koža ves čas srbi, zbada, pika. Priporoča se nežno čiščenje kože s sindetom (milo brez detergenta) ali oljnimi geli, še posebej pri kopanju v kadi. Kopeli se lahko doda žlica mandljevega ali olivnega olja, se pa kopel ne izvaja v akutni fazi bolezni in ne več kot enkrat tedensko.
Za nego kože se svetuje uporaba nevtralnih mazil brez dišav, ki mehčajo in vlažijo kožo ter zmanjšajo luščenje (npr.: urea, glicerol, dekspantenol, alantoin, bisabolol, fitoskvalen, aminokisline, mlečna kislina, mineralna voda, ceramidi, karitejevo maslo jojobino olje). Vlažilni izdelki so obogateni z naravnimi vlažilnimi faktorji, ki izboljšajo navlaženost poroženele plasti, saj privlačijo in vežejo vodo.