Povišana telesna temperatura oz. vročina ima pomembno vlogo pri obrambi telesa pred okužbami, saj pospeši imunski odgovor telesa. Hkrati lahko povzroča slabo počutje in skrbi, zato je pomembno, da vemo kdaj in kako jo znižujemo.
Normalna telesna temperatura je pod 37,2 °C, merjeno pod pazduho. Če naraste nad to vrednostjo, pa govorimo o povišani telesni temperaturi ali vročini. Takrat se telo začne braniti pred okužbo, zato je pomembno, da take temperature ne znižujemo. Začnemo jo zniževati, ko preseže 38,5 °C, merjeno pod pazduho. Če otrok čuti neudobje, jo lahko začnemo zniževati že prej, npr. pri 38,0 °C.
Pomemben je način, na katerega izmerimo telesno temperaturo, saj imajo različni deli telesa različno temperaturo in jo znižujemo pri različnih vrednostih, npr. če merimo pod jezikom ali v ušesih, temperaturo začnemo zniževati, če zraste nad 39,0 °C, če merimo v danki, pa ko zraste nad 39,1 °C.
Odmerjanje zdravil
Za zniževanje telesne temperature pri otrocih lahko uporabimo zdravila brez recepta, ki vsebujejo paracetamol ali ibuprofen. Primerna so zdravila v obliki sirupov, če otrok bruha, se lahko uporabijo svečke. Zdravila lahko odmerjamo glede na starost otroka ali, še bolje, na težo. Otrokom lahko odmerimo 10 mg paracetamola na kilogram telesne teže in ta odmerek ponavljamo na 4 ure ali 15 mg paracetamola na kilogram telesne teže in odmerek ponavljamo na 6 ur. Ibuprofen se odmerja na 5–7,5 mg na kilogram telesne teže na 6–8 ur.
Za lajšanje bolečine pri otrocih uporabljamo enaka zdravila v enakih odmerkih kot za lajšanje vročine. Zdravila z acetilsalicilno kislino niso primerna za uporabo pri otrocih, nekatera druga pa se lahko uporabljajo po predpisu zdravnika.
Obkladki in kopel
Temperaturo lahko znižujemo tudi s pomočjo obkladkov, tako da otroka zavijemo za nekaj minut v rjuho, ki smo jo prej namočili v mlačno vodo. Postopek lahko po potrebi ponovimo 2–3-krat. Pripravimo lahko tudi kopel z začetno temperaturo vode 37 °C. Vodo nato postopoma v 5 minutah ohladimo na 32 °C in hladimo otroka 5–10 minut oz. manj, če ga trese mrzlica ali joka.
Zračenje in hidracija
Pomembno je prezračevanje sobe in vzdrževanje sobne temperature med 20 in 22 °C. Otrok naj pije zadosti tekočine, sicer lahko dehidrira. V primeru nujnih stanj, npr. temperature nad 40 °C pri vseh otrocih, nad 39 °C pri mlajših od 6 mesecev ali 38 °C pri mlajših od 3 mesecev, če so otroci prizadeti, dehidrirani, če se pojavijo vročinski krči ali vročina traja več kot 3 dni, je treba otroka peljati k zdravniku.