Kronična venska insuficienca ali kronično vensko popuščanje je napredujoča bolezenska sprememba ven na spodnjem delu nog. Gre za eno najpogostejših težav z nogami, ki je tesno povezana z dednostjo in nezdravim načinom življenja.
Vensko popuščanje je ena pogostejših težav starostnikov, saj za to boleznijo trpi med 50 in 60 % odraslih žensk in po nekaterih podatkih tudi do 50 % odraslih moških. Za kronično vensko popuščanje so značilni krči in bolečine v nogah, noge so pogosto nemirne, utrujene in težke. Lahko se pojavita srbečica in pekoči občutek v nogah, kot tudi zatekanje goleni ali gležnjev. Simptomi se poslabšajo čez dan in po dolgotrajnem stoječem delu. Težave so izrazitejše v poletnem času, ko se vene zaradi vročine še dodatno razširijo. Pri ženskah se poslabšajo v obdobju pred menstruacijo in v času nosečnosti. Dejavniki tveganja za nastanek venskega popuščanja so lahko vedenjski ali nevedenjski. Med nevedenjske dejavnike tveganja, na katere nimamo vpliva, štejemo dednost, starost nad 50 let, ženski spol, prebolelo globoko vensko trombozo ter nekatere druge. Najpomembnejši dejavnik je dednost, saj je v primeru, da imata oba starša vensko popuščanje, verjetnost prenosa na potomca več kot 90-odstotna.
KAKO PREPREČITI, UPOČASNITI ALI ZMANJŠATI TEŽAVE?
Na vedenjske dejavnike tveganja lahko vplivamo s spremembo življenjskega sloga. Ti dejavniki so prekomerna telesna teža, telesna nedejavnost, kajenje in pretežno stoječi ali pretežno sedeči poklici. Z zdravim načinom življenja lahko preprečimo ali upočasnimo nastanek venskega popuščanja oz. izboljšamo simptome in zmanjšamo težave, če je bolezen že prisotna. Redna tesna aktivnost in urejena prehrana pripomoreta k uravnavanju telesne teže, ki je pomemben dejavnik tveganja za nastanek bolezni. Svetuje se vsaj 150 minut zmerne telesne aktivnosti na teden, npr. 30 minut hitre hoje 5 dni na teden in vsaj dvakrat tedensko vaje za krepitev mišične mase. Prav tako vsakodnevno izvajajte vaje za krepitev delovanja mišične črpalke v venah. Namesto enega ali dveh velikih obrokov svetujemo uživanje več manjših obrokov na dan. Dnevno zaužijte do 200 g sadja in vsaj 300 g zelenjave, ki jo uživajte ob vsakem obroku. Svetujemo opustitev kajenja. Nosite udobno obutev z nizkimi petami, kot tudi zračna, udobna in ne pretesna oblačila. Odsvetujemo sedenje s prekrižanimi nogami, obiske savn in solarija, kot tudi izpostavljanje drugim virom toplote. Noge prhajte s hladno vodo od gležnjev navzgor.
S KOMPRESIJSKIMI NOGAVICAMI JE KORAK LAŽJI
Uporaba preventivnih in kurativnih kompresijskih nogavic je ena najučinkovitejših metod pri preprečevanju in lajšanju težav zaradi kroničnega venskega popuščanja. Zunanji pritisk kompresije veno zoži, tako da lahko venske zaklopke spet opravljajo svojo funkcijo in olajšajo pretok krvi proti srcu. Kurativne kompresijske nogavice po temeljitem pregledu predpiše zdravnik na samoplačniško naročilnico, medtem ko se preventivne nogavice lahko kupijo v lekarnah. Izbira ustreznih kompresijskih nogavic je bistvena za njihovo učinkovitost. Pri izbiri preventivnih nogavic sta pomembna ustrezna velikost in material, pri kurativnih pa tudi moč kompresije, ki jo določi zdravnik. Pomembna je tudi pravilna uporaba nogavic, npr. oblačenje in slačenje, kot tudi pravilno vzdrževanje nogavic. Zato se je ob nakupu priporočljivo posvetovati s strokovnjakom.
LAJŠANJE TEŽAV
Poleg naštetih ukrepov pa so na razpolago za lajšanje težav tudi zdravila rastlinskega izvora, ki se lahko kupijo brez recepta v lekarni. Na voljo so zdravila z izvlečkom seviljske pomaranče, ki vsebujejo diosmin ter zdravilo z izvlečkom divjega kostanja, ki vsebuje escin. Zdravila delujejo vazoprotektivno, stabilizirajo stene ven in kapilar ter na takšen način olajšajo težave, kot so zatekanje nog, bolečina in srbenje. Za dosego popolnega učinka je zdravila treba uporabljati redno in dalj časa, svetuje se vsaj šestmesečna uporaba. Zdravila so primerna za uporabo ob kompresijskih nogavicah, saj okrepijo njihove pozitivne učinke, ali samostojno, kadar je uporaba kompresijskih nogavic odsvetovana. Pred začetkom uporabe zdravil se je priporočljivo v lekarni posvetovati o izbiri najustreznejšega zdravila za vsakega posameznika in pravilni uporabi zdravil.
MASAŽA VEDNO OD GLEŽNJEV NAVZGOR
Poleg omenjenih zdravil, ki so v obliki tablet, Kronično vensko popuščanje je napredujoča bolezenska sprememba ven na nogah, ki nastane zaradi okvare venskih zaklopk. Težave lahko lajšamo in preprečujemo z uporabo kompresijskih nogavic, zdravim življenjskim slogom in zdravili rastlinskega izvora, ki vsebujejo diosmin in hesperidin ali escin. Najučinkovitejša je kombinacija različnih metod, predvsem pa njihovo redno in dosledno izvajanje. so na voljo tudi zdravila v obliki gela in kreme. Ta vsebujejo izvleček divjega kostanja – escin ali kombinacijo escina in heparina. Uporaba gelov in krem se svetuje kot dodatek k terapiji s kompresijskimi nogavicami ali zdravili. Pomembna je pravilna uporaba, saj moramo gele in kreme, ki jih uporabljamo za lajšanje kroničnega venskega popuščanja, vedno nanašati od gležnjev navzgor. Poleg tega, da izboljšajo mikrocirkulacijo in pretok krvi, imajo tudi učinek hlajenja, ki ugodno vpliva na počutje.