Prekomerna telesna teža in debelost predstavljata visoko tveganje za nastanek številnih kroničnih bolezni, kot so previsoke krvne maščobe, visok krvni tlak ter bolezni srca in ožilja ter sladkorna bolezen, kar vse skupaj imenujemo presnovni sindrom, pa tudi ostalih obolenj – npr. težave s sklepi in z dihali.
Svetovna zdravstvena organizacija priporoča za zdravo telesno aktivnost pri odraslih:
- za ohranitev zdravja: zmerno telesno aktivnost vsaj pol ure na dan ali zelo intenzivno telesno aktivnost vsaj četrt ure na dan pet dni tedensko;
- za dodatne pozitivne učinke na zdravje: vsakodnevno eno uro zmerne telesne aktivnosti ali vsakodnevno polurno zelo intenzivno telesno aktivnost pet dni tedensko.
Zmerna telesna aktivnost vključuje hitro hojo, kolesarjenje in košarko; visoko intenzivna vadba pa tek, hitro plavanje ter nogomet.
Pri prehrani zagotovimo vsaj 3–5 manjših obrokov na dan, z razmikom 3–4 ure. Pri tem je treba zaužiti 200– 300 g sadja in zelenjave. Velikega pomena sta uživanje zadostne količine tekočine, to je 1,5–2 litra vode na dan, in zmanjšanje količine zaužitih mastnih živil ter alkohola. Na tržišču so tudi različni pripravki za pomoč pri uravnavanju telesne teže. Uporabljajo se različna poživila, npr. mate čaj in kava. Vezalci maščob iz hrane, kamor sodijo predvsem vlaknine, kot je glukomanan, zmanjšajo absorpcijo maščob. Koristno je tudi jemanje pospeševalcev metabolizma, npr. L-karnitina ob telesni aktivnosti.
Pri odločitvi, da posežemo po prehranskih dopolnilih, se moramo zavedati, da nam bodo ta samo v pomoč, in to le, če bomo že sami poskrbeli za zdrav način življenja, kar vključuje predvsem redno gibanje, urejeno zdravo prehrano ter pitje zadostne količine vode.