Prehranska dopolnila so visoko koncentrirana živila s hranilnim in fiziološkim učinkom, kot so npr. vitamini ter minerali, aminokisline, rastline in rastlinski izvlečki, mikroorganizmi ter encimi in druge snovi.
Pogosto jih zamenjujemo z zdravili, ker so vgrajena v različne farmacevtske oblike, npr. tablete, kapsule ali pastile. Za razliko od zdravil nimajo zdravilnih učinkov in so namenjena dopolnjevanju prehrane zdravih ljudi, ne pa zdravljenju ali preprečevanju bolezni. Hkrati zdravila nadzorujejo javne in neodvisne agencije, kar pomeni, da morajo zdravila zadostiti strogim pogojem o varnosti, kakovosti ter učinkovitosti. Na drugi strani prehranska dopolnila izpolnjujejo le zahteve o varnosti, saj sodijo pod zakonodajo, ki ureja živila.
Kljub temu, da jih ob prihodu na trg ni treba prijaviti, obstajajo različni načini, kako jih lahko vrednotimo. Nadzor nad prehranskimi dopolnili izvaja Zdravstveni inšpektorat RS. Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) podaja strokovno in znanstveno mnenje o posameznih prehranskih dopolnil. Glede na znanstvene dokaze jim lahko podeli zdravstvene trditve. To je vsaka trditev, ki navaja, domneva ali namiguje, da obstaja povezava med snovjo na eni ter zdravjem ljudi na drugi strani, npr. vitamin C ima vlogo pri delovanju imunskega sistema. Če EFSA zdravstvene trditve ne odobri, potem je proizvajalec ne sme zapisati na embalažo prehranskega dopolnila.
Zaradi velike porabe prehranskih dopolnil in ohlapnejšega nadzora v primerjavi z zdravili je toliko pomembnejša vloga zdravstvenih delavcev pri svetovanju o uporabi prehranskih dopolnilih. Ob nakupu prehranskih dopolnil vam v lekarni zastavimo različna vprašanja, da preverimo, ali je primerno za vas. Pomembno je ugotoviti, ali obstajajo kontraindikacije oz. ali je prehransko dopolnilo neprimerno zaradi vašega zdravstvenega stanja. Prav tako je pomembno, da ni interakcij med vašimi zdravili in prehranskimi dopolnili, saj tako pride do zmanjšanega učinka zdravljenja, npr. določeni minerali lahko zmanjšajo učinek nekaterih antibiotikov ali zdravil za zdravljenje težav s ščitnico. Kljub temu, da prehranska dopolnila nimajo zdravilnega učinka, se lahko izrazijo nekateri neželeni učinki, predvsem so pogoste alergije.