Znaki vnetja sečil
Znaki okužbe sečil so pogosto in pekoče uriniranje majhnih količin seča, siljenje na vodo, urin je moten in neprijetnega vonja, lahko tudi krvav. Prisotne so lahko bolečine v predelu mehurja. To so običajni znaki vnetja mehurja (cistitis), pri vnetju ledvic (pielonefritis) pa je prisotna bolečina v ledvenem delu, značilna sta slabo počutje in povišana telesna temperatura, lahko tudi mrzlica.
Za izboljšanje oziroma odpravo težav lahko veliko naredite tudi sami. Pijte veliko vode ali nesladkanih čajev (2–3 l na dan), odvajajte urin na dve do tri ure, izogibajte se pitju kave, alkohola, gaziranih pijač, pravega čaja, ne uporabljajte penečih se kopeli in agresivnih čistilnih sredstev za intimno higieno.
Pri blažjih težavah si lahko pomagamo sami
Če so težave blažje, ne trajajo dlje kot dva dni in se ne stopnjujejo, si lahko pomagate tudi sami. Uporabljate lahko zdravilne rastline, ki jih dobite v lekarni. Na voljo so v obliki posušene droge ali njihovih izvlečkov, vgrajenih v različne izdelke. Najbolj raziskana zdravilna rastlina je vednozeleni gornik. Deluje protivnetno, pospešuje izločanje seča in s tem izpiranje sečnih poti, zato je med zdravljenjem, ki naj ne traja več kot 1 teden, potreben povečan vnos tekočine. Vednozelenega gornika naj ne uporabljajo nosečnice, doječe matere in otroci, mlajši od dvanajst let.
Kdaj obiskati zdravnika
Zdravnika obiščite, če v urinu opazite kri, imate močne bolečine in visoko temperaturo. Enako ravnajte, če ste starejši od 65 let, imate sladkorno bolezen, ledvične kamne, se vam je vnetje ponovilo ali traja že dlje časa. Posebna skupina so nosečnice in otroci, mlajši od 12 let, ki morajo vedno obiskati zdravnika, saj nezdravljene okužbe lahko pustijo trajne posledice in povzročajo zaplete. Tako velja tudi za ženske, ki imajo poleg vnetja sečil še izcedek iz nožnice. Zdravnik vam bo potem, ko bo ocenil resnost okužbe, morda predpisal protimikrobno zdravilo ali vas napotil na nadaljnje preiskave.