Koža novorojenčka je zgrajena podobno kot koža odraslega, vendar je nežnejša in občutljivejša že na prvi pogled. V maternici je prihajala v stik le s plodovnico, po porodu pa se mora spopasti s suhim okoljem in z dotiki, ki so zanjo grobi. Zato najprej poleg posebne nege in oskrbe potrebuje tudi nežen telesni dotik.
Za čiščenje in nego je potrebna uporaba izdelkov, ki so prilagojeni občutljivi nežni otroški koži. Zelo pomembno je, da si pred umivanjem in nego otroka temeljito umijemo roke in poskrbimo za čista oblačila.
Manj je več, ko gre za čiščenje nežne kože
Sestavine za nego otroške kože morajo biti blage, kožo morajo zaščititi in je ne smejo dražiti. Dodanih mora biti čim manj dišav, barvil in konzervansov. Za nego otroške kože uporabljamo mila, izdelke za nego las, kopeli, pene, robčke, otroške pudre, losjone, kreme in olja.
Izdelki za čiščenje kože in umivanje las (mila, tekoča mila, kopeli, šamponi, čistilni robčki) morajo imeti nežno čistilno delovanje, da kože preveč ne izsušijo, saj je izločanje loja pri otrocih še neizrazito. S kože pomagajo odstraniti nečistoče, kajti umivanje je osnova vsake nege. Še posebej pomembno je natančno umivanje kože pod plenico, ker urin, blato in stalna vlažnost tega predela močno dražijo kožo.
S kopanjem ne pretiravajte, ker vroča voda in dolge kopeli odstranijo lipide iz kože. Skrajšajte čas in pogostost kopanja in uporabite toplo vodo namesto vroče. Voda naj ne presega 37 ºC, zadošča le 5 do 10 minut kopanja, enkrat do dvakrat na teden. Topla voda je za čistočo dovolj, le za ritko, genitalije in roke uporabite otroško milo. Kožo vedno obrišite s čisto brisačo, le s trepljanjem in ne z drgnjenjem. Bistveno je redno menjavanje plenic. Po vsaki menjavi plenic je treba nanesti negovalno kremo, ki spodbuja obnovo kože.
Otroška olja so primerna za čiščenje kože, zlasti področja pod plenico. Pogosto se uporabljajo v prvih mesecih življenja. To so čista rastlinska olja, npr. olivno in mandljevo, ki so koži prijazna in jih lahko dodajamo tudi kopelim.
Otroške negovalne kreme uporabljamo za nego obraza in telesa. Osnovne sestavine so rastlinska in mineralna olja, voski, emulgatorji, vlažilci, rastlinski izvlečki, ki zmanjšajo zlasti rdečino kože, in vitamini (zlasti A, D in pantenol), ki pospešijo obnovo kože. Njihova najpomembnejša naloga je koži povrniti z umivanjem odstranjene maščobe in zadržati vlago.
Nikar na (neposredno) sonce
Ker je otroška koža tanka, zaščitna funkcija še ni popolnoma razvita, tvorba naravnega barvila melanina v melanocitih, ki varuje kožo pred sončnimi žarki, pa zelo nizka, je otroška koža zelo občutljiva na škodljive UV-žarke. Zato je za dojenčke in otroke zelo pomembna učinkovita zaščita pred soncem, saj le z naravno zaščito kože postane otroška koža na opoldanskem soncu opečena že po nekaj minutah.
Otroci naj se izogibajo soncu med 10. in 16. uro, ko so sončni žarki najmočnejši. Bistvena je uporaba zaščitnih oblačil, pokrival, sončnih očal. Velja splošno pravilo, da dojenčkov do enega leta starosti ne smemo izpostavljati neposredno soncu, pri dojenčkih, mlajših od šest mesecev, pa zaščitnih faktorjev praviloma ne uporabljamo. Ker pa se soncu le ne moremo popolnoma izogniti, je zelo pomembna uporaba primernih varovalnih pripravkov za sončenje. Ti lahko vsebujejo enega ali več UV-filtrov, ki absorbirajo – organski filtri, ali odbijajo UV-žarke – anorganski filtri in preprečijo njihov škodljivi vpliv na kožo. Izdelke za zaščito pred soncem je treba nanesti v dovolj veliki količini, pol ure pred odhodom na sonce ter zaščito ponavljati vsaki dve uri oziroma takoj po kopanju ali otiranju z brisačo.
Spremljajte spremembe na otrokovi koži in prilagajajte nego
Suha koža, rdečica, luščenje, pekoč občutek, zategovanje so lahko številne reakcije otroške kože na zunanje dejavnike, kot so mraz, vročina, sonce, veter, hkrati pa tudi na neustrezna negovalna sredstva, praške. Te poškodbe kože lahko vplivajo na povečano izgubo vode zaradi prehajanja skozi vrhnjico in večjo možnost okužbe. Kljub vsem negovalnim sestavinam pa se lahko pri dolgotrajnejši in prepogosti uporabi čistilnih sredstev prav tako lahko pojavi suha, hrapava koža, srbenje in draženje. Zato velja zmernost in previdnost pri uporabi čistilnih sredstev in pravilo manj je več, zlasti pri penečih kopelih in šamponih. Nežen dotik, ki ga doživi dojenček ali otrok, je mnogo bolj pomemben kot preštevilni negovalni izdelki.