Sem gospa v zrelih letih in so mi kolegice svetovale naj začnem jemati vitamin D, sploh zato, ker imamo v družini osteoporozo. Ker veliko časa preživim na odprtem, saj rada hodim, me zanima ali je jemanje vitamina D res potrebno, saj sem tudi slišala, da vitamin D nastaja pod vplivom sonca. Pravijo, da je tudi dober za imunski sistem. Ali je to res?
Naše telo pod vplivom sončnih žarkov samo tvori vitamin D, za razliko od drugih vitaminov, ki jih je potrebno vnašati s hrano. Zadostne količine vitamina D nastajajo že pri krajšem izpostavljanju soncu. V poletnem času svetujemo nekajkrat tedensko izpostavljanje obraza, rok in dekolteja ali kože drugih delov telesa soncu, za približno 15 minut. Pomembno je, da kožo izpostavimo soncu neposredno, saj sončne kreme in steklo absorbirajo UVB žarke, ki so potrebni za pretvorbo holesterola v vitamin D. Na našem območju vitamin D nastaja pod vplivom sončnih žarkov med 10. in 16. uro od aprila do začetka septembra. Daljše izpostavljanje soncu od svetovanega ne prinaša dodatnih koristi povezanih s tvorbo vitamina D, na drugi strani pa lahko poveča tveganje za nastanek kožnega raka.
V zimskem času telo ne tvori vitamina D, tudi če se izpostavljamo sončnim žarkom, zato ga moramo vnašati s hrano. Osebe, ki se zaradi različnih vzrokov ne smejo izpostavljati soncu morajo vnašati vitamin D s hrano. Ker živila po navadi ne vsebujejo zadostne količine vitamina D, z njim je bogato predvsem ribje olje, v manjših količinah je prisoten tudi v nekaterih ribah, jetrih in jajčnem rumenjaku, si lahko pomagamo s prehranskimi dopolnili, ki vsebujejo vitamin D.
Študije kažejo na pomanjkanje vitamina D med Evropejci. V študiji, ki je spremljala 55.000 Evropejcev so ugotovili pomanjkanje vitamina D pri več kot 40 % sodelujočih. Tudi druge študije kažejo, da prebivalci Evrope nimajo optimalnih količin vitamina D ter, da je pomanjkanje bolj izrazito v zimskem času. Pomanjkanje vitamina D je asimptomatsko, kar pomeni, da ga ne moremo zaznati z opozorilnimi simptomi, zaznamo ga šele pri pregledu krvi ali ko se pojavijo zdravstvene težave povezane z njegovim pomanjkanjem, kot so rahitis, osteoporoza, osteomalacija ali oslabelost mišic. Zato je zadosten vnos vitamina D pomemben za ohranjanje zdravja. Priporočen dnevni vnos za vse starostne skupine je 20 µg oz. 800 IE. Ker se vitamin D nalaga in zadržuje v našem telesu več tednov, je pomembno, da ga uporabljamo v priporočenih količinah.
Že dolgo je znano, da vitamin D prispeva k ohranjanju zdravja kosti, normalni ravni kalcija v krvi in normalni absorpciji/uporabi kalcija in fosforja. Študije so pokazale, da ima vitamin D še druge pomembne vloge v organizmu, zato je Evropska agencija za varnost hrane podelila vitaminu D zdravstvene trditve, na primer vitamin D prispeva k delovanju mišic, ohranjanju zdravih zob, delovanju imunskega sistema in ima vlogo pri delitvi celic, ki se smejo navajati na prehranskih dopolnilih. Zdravila z vitaminom D se uporabljajo za zdravljenje določenih bolezni, zdravljenje hiperparatiroidizma in ledvične osteodistrofije, kot tudi za preprečevanje rahitisa pri otrocih in osteoporoze pri odraslih.
Lep pozdrav,