Razlogi za utrujenost so številni, najpogostejši pa so stres in preobremenjenost, premalo ali preveč telesne aktivnosti, premalo zaužite tekočine in spanja, pomanjkanje vitaminov v prehrani (zlasti železa, D-vitamina in B-vitaminov), kajenje in pretirano pitje alkohola, hormonske spremembe ter različna fizična in psihična obolenja.
Kako preprečiti utrujenost
To lahko dosežemo z dovolj spanja, kakovostno prehrano in pitjem zadostne količine vode ter ravno prav telesne aktivnosti, po možnosti na svežem zraku. Če to ne zadostuje, lahko posežemo po prehranskem dopolnilu, ki vsebuje vitamine in minerale. K sproščanju energije pri presnovi ter k zmanjšanju utrujenosti in izčrpanosti največ pripomorejo magnezij, železo, vitamini skupine B ter vitamina C in D. Druge učinkovine, ki jih lahko uživamo za ta namen, so še koencim Q10, metilksantinski alkaloidi, ginseng in tudi različni antioksidanti.
Kdaj je smiselno jemati izdelke za povečanje energije
Izdelke z vitamini, minerali in koencimom Q10 je smiselno jemati tudi preventivno, saj sodelujejo pri bioloških procesih v človeških celicah. Druge učinkovine pa dodajamo, kadar smo izpostavljeni večjemu stresu in se že pojavijo znaki utrujenosti in izgube energije.
Nekatera prehranska dopolnila je smiselno jemati preventivno, druga pa le ob pojavu utrujenosti in pomanjkanju energije. V obeh primerih je potrebna zmernost.
Koencim Q10
Koencim Q10 je prisoten v vseh tkivih v človeškem telesu, v največjih koncentracijah je v srcu, ledvicah, trebušni slinavki in jetrih. Dnevne potrebe telo zadosti s sintezo v telesu, manjši del nadomestimo s hrano. Prisoten je predvsem v živilih z večjo vsebnostjo maščob (rdeče meso, ribe, oreščki, rastlinsko olje). Učinkovitost sinteze v telesu upada s staranjem, največji upad koncentracije koencima Q10 je opazen v srcu in vranici. Pomanjkanje lahko nastopi tudi pri kadilcih in ljudeh z neuravnoteženo prehrano.
Priporočeni odmerki za nadomeščanje pomanjkanja so do 50 mg koencima Q10 na dan, v obliki prehranskih dopolnil. Odsvetovana je uporaba pri otrocih, nosečnicah in doječih materah, saj pri teh populacijah s študijami niso ugotavljali varnosti in učinkovitosti.
Kofein, teofilin, teobromin
To so metilksantinski alkaloidi, ki jih najdemo v naslednjih rastlinah: kavovec, čajevec, kakavovec, gvarana, mate in kola. Kofein in teofilin povzročata sproščanje gladkih mišic, stimulirata centralni živčni sistem, povečata frekvenco bitja srca in moč krčenja, veliki odmerki lahko povzročijo tahikardijo. Povečata tudi izločanje urina (izgubo vode in elektrolitov), kofein pa poveča tudi zmožnost za mišično delo.
Kava in pravi čaj sta znani poživili, ki ju pijemo vsak dan. Gvarano pa lahko zaužijemo v obliki prehranskih dopolnil, ki navadno vsebujejo še vitamine skupine B, uporabljajo pa se pri pomanjkanju energije. Izdelkov, ki vsebujejo gvarano, ne smemo uživati skupaj z alkoholom, odsvetovana je tudi uporaba pri preobčutljivosti na kofein. Izdelka ne priporočamo v primeru bolezni ščitnice, srca in ožilja, povišanega krvnega tlaka, otrokom, nosečnicam in doječim materam. Pretirano pitje kave ali pravega in čaja mate ter kokakole lahko vodi v odvisnost.
Pri uživanju morajo biti previdni tudi bolniki z želodčnimi razjedami, saj zlasti kofein poveča izločanje želodčne kisline. V primeru jemanja prehranskih dopolnil, ki vsebujejo gvarano, moramo zmanjšati količino popite kave in pravega čaja.
Ginseng
Poznamo več vrst ginsenga, najbolj uporabljani so pravi, ameriški in sibirski ginseng. Ginseng lahko uporabljamo za izboljšanje delovanja imunskega sistema, vitalnosti, kognitivnih, fizičnih in spolnih zmogljivosti ter kot pomoč pri nekaterih kroničnih boleznih.
Ginseng pomaga pri duševnih in telesnih preobremenitvah, oslabelosti in izčrpanosti, preutrujenosti in oslabljeni koncentraciji ter okrevanju po bolezni. Uporabljajo se odmerki od 0,5 do 2 g korenine ginsenga ali od 200 do 600 mg izvlečka korenine na dan.
Možni neželeni učinki so nespečnost, povišan krvni tlak, driska, nemir, anksioznost in evforija.
Pravilna izbira
Vsekakor je zelo pomembno, da za vsakega posameznika glede na njegovo zdravstveno stanje, kronične bolezni in trenutne potrebe vedno izberemo ustrezni izdelek. V lekarni smo vam farmacevtski tehniki in magistri farmacije vedno na voljo za prijazen nasvet.