Epidemija covida-19 ni ogrozila zgolj našega telesnega zdravja, ampak je imela negativne vplive tudi na naše duševno počutje. Študije kažejo, da se je med epidemijo razširjenost depresije, anksioznosti in stresa v Evropski uniji povečala za dva- do trikrat.
O stresu
Stres je čustveni, duševni, telesni in vedenjski odziv na škodljive stresne dejavnike (stresorje). Ker gre za običajen odziv posameznika na grožnjo, izziv ali telesno in duševno oviro, ima lahko kratkotrajni stres pozitiven učinek, saj nas sili v reševanje težav. Kroničen ali dlje časa trajajoč stres pa je običajno nekoristen in ima lahko negativne posledice za zdravje.
Lajšanje stresa
S stresom se lahko spoprijemamo na več načinov. Najučinkoviteje ga bomo obvladovali, če bomo sočasno uporabljali različne protistresne metode. Pomembno je, da ugotovimo dejavnike stresa in jih odpravimo. Pri tem si lahko pomagamo z vodenjem dnevnika, v katerega zapisujemo stresne situacije, sprožilce stresa, naše počutje ob tem, trajanje in stopnjo stresa ter podobna opažanja. Pozneje lahko dnevnik analiziramo in pripravimo ukrepe za obvladovanje stresa.
Na zmanjšanje stresa pomembno vpliva tudi telesna dejavnost. Priporoča se zmerna telesna dejavnost, kot je hoja. Med vadbo se sproščajo serotonin in endorfini ali hormoni sreče, ki izboljšajo naše razpoloženje, poleg tega pa se zniža raven stresnih hormonov, kot je kortizol.
Pomagamo si lahko tudi z različnimi sprostitvenimi tehnikami, denimo z jogo, avtogenim treningom in čuječnostjo. Učenje sprostitvenih tehnik je dolgotrajno ter zahteva vajo in vztrajnost, vendar gre za učinkovito rešitev pri soočanju s stresom.
Namesto da se sprašujemo, koliko stresa lahko prenesemo brez negativnih posledic, raje v življenje uvedimo male spremembe, ki bodo za naše boljše počutje naredile veliko. Včasih je dovolj že skodelica čaja na dan.
Pomagamo si lahko tudi z zdravili brez recepta
Ob stresu si lahko pomagamo tudi z zdravili brez recepta in drugimi izdelki za podporo zdravju. Za lajšanje simptomov, kot so stresna stanja, nemir, napetost, tesnoba in nespečnost, so na voljo zdravila rastlinskega izvora in zdravilni čaji na osnovi zdravilne špajke z dodatki navadne melise, poprove mete ali hmelja. Pri blagih depresivnih stanjih lahko uporabimo zdravila rastlinskega izvora na osnovi šentjanževke.
Pri hujših in dlje časa trajajočih težavah, ko so simptomi in znaki stresa tako močni, da ovirajo vsakodnevne dejavnosti in povzročajo trpljenje, pa svetujemo obisk pri zdravniku.