Ste brez očitnega vzroka nenehno utrujeni, bledi, zaspani in se vam pogosto vrti v glavi? Krivec za to je lahko slabokrvnost. S pravilnim vnosom železa, vitamina B12 in folne kisline lahko svojo krvno sliko popravite in izboljšate splošno počutje.
Simptomi in vzroki
Simptomi slabokrvnosti so najpogosteje kronična utrujenost, vrtoglavice, motnje koncentracije, bledikavost, zaspanost, hitra utrudljivost med telesno aktivnostjo, pospešen srčni ritem v mirovanju in glavoboli. Ker so simptomi splošni in nespecifični, je diagnozo treba potrditi s pregledom krvne slike.
Vzroki za nastanek slabokrvnosti so različni. Najpogostejši vzrok je kronična izguba krvi po krvavitvah, npr. ob menstruaciji. Vzrok slabokrvnosti je lahko tudi zmanjšana tvorba ali pospešen razpad rdečih krvničk. Posamezniki s kroničnimi boleznimi so bolj podvrženi pojavu anemije, prav tako ženske, ki imajo obilnejše krvavitve in nosečnice. Zaradi pomanjkanja železa so bolj ogroženi tudi hitro rastoči otroci, vegetarijanci, aktivni športniki in redni krvodajalci.
Preprečevanje slabokrvnosti
Najpomembnejši je zadosten vnos železa, vitamina B12 in folne kisline. Vitamin B12 in folna kislina sodelujeta pri nastanku rdečih krvničk, medtem ko je železo pomemben gradnik hemoglobina. Priporočeni dnevni vnos vitamina B12 za odrasle je 3 μg, za nosečnice 3,5 μg, doječe matere pa 4 μg. Priporočeni dnevni vnos folne kisline za odrasle je 300 μg, za nosečnice 550 μg, za doječe matere pa 450 μg.
Dnevno izgubimo med 1 in 2 mg železa, največ zaradi prebave in krvavitev. Ker je absorpcija železa v telo zelo slaba, moramo zaužiti med 10 in 15 mg železa dnevno, da pokrijemo te izgube. Bistveno lažje se absorbira železo iz mesa, ki je vezano v hemski kompleks, kot prosto železo iz rastlinske hrane. Pravi čaj in mleko lahko poslabšata absorpcijo železa, medtem ko jo vitamin C lahko izboljša.
Ker zaloge železa v organizmu naraščajo zelo počasi, z ustrezno prehrano in prehranskimi dopolnili ne moremo zdraviti anemij, lahko pa vzdržujemo ustrezno koncentracijo železa v telesu. Za zdravljenje so primerna le zdravila, ki vsebujejo večjo količino železa kot jo lahko dobimo s prehrano. Železo lahko zavre učinek nekaterih zdravil, zato se je pred uporabo železovih pripravkov priporočljivo posvetovati s strokovnjakom.
Slabokrvnost na kratko:
- Slabokrvnost ali anemija je stanje zmanjšane sposobnosti krvi za prenos kisika do celic.
- Diagnoza je mogoča le s pregledom krvne slike.
- Najpomembnejši element pri preprečevanju slabokrvnosti je železo (poleg vitamina B12 in folne kisline).
- Za zdravljenje anemij zaradi pomanjkanja železa je potrebna uporaba zdravil, ki imajo, za razliko od prehrane in prehranskih dopolnil, dovolj visoko vsebnost železa.
- S pravilno prehrano lahko ustrezno koncentracijo železa v telesu le vzdržujemo.