Utrujenost in izčrpanost sta med ljudmi vse bolj pogosta pojava. Po ocenah je utrujenih kar petina ljudi, deset odstotkov pa jih ima občutek, da so brez energije. Če so težave omejene na prvi pomladni mesec, med ljudmi krožijo govorice o tako imenovani »spomladanski utrujenosti«.
Vzroki utrujenosti so telesni, duševni, prehranski ali pa povezani z življenjskimi navadami in obveznostmi v službi in doma. Tudi hitre vremenske spremembe in občutne temperaturne razlike spomladi verjetno vplivajo na razpoloženje in počutje. Prav tako tudi raven hormonov serotonina in melatonina lahko povežemo s spremembami razpoloženja.
Izognite se kronični izčrpanosti
Na določene dejavnike, ki povzročajo utrujenost, lahko vplivamo in tako zmanjšamo tveganje za razvoj kronične izčrpanosti.
Osnovni nasveti so del zdravega življenjskega sloga:
- zdrava in uravnotežena prehrana,
- vzdrževanje primerne telesne teže,
- redna telesna vadba za vzdrževanje dobre telesne kondicije,
- primerno dolg in miren spanec ponoči,
- alkohol, poživila in obilni obroki v večernih urah zmanjšujejo kakovost spanja, zato se jim izogibajte,
- uporabljajte sprostitvene tehnike, načrtujte počitek in sprostitev,
- od sebe ne pričakujte preveč, ne postavljajte si nerealnih zahtev,
- obveznosti načrtujte in jih enakomerno razporedite, izmenjujoča se obdobja zelo intenzivnega dela in popolnega brezdelja povečujejo občutek izčrpanosti.
Izključite bolezenske vzroke za utrujenost
Če nam utrujenosti kljub prizadevanjem, da bi izboljšali življenjske navade, ne uspe odpraviti ali če se občutku utrujenosti pridružijo še drugi simptomi in znaki, npr. bolečine, povišana temperatura, hujšanje, zadihanost ali karkoli drugega, je treba obiskati zdravnika. Predvsem je treba izključiti slabokrvnost, pomanjkanje železa, bolezni ščitnice, dehidracijo, elektrolitsko neravnovesje in bolezni ledvic ter jeter.
Zdrava prehrana in dovolj gibanja sta pomembna
Zdrava in uravnotežena prehrana naj vsebuje sveže sadje in zelenjavo, predvsem takšno, ki vsebuje veliko antioksidantov (vitamin C in E, polifenoli), mineralov (železo, magnezij, selen, cink, kalcij, kalij) ter vitaminov skupine B. Pomembno je, da zaužijete več manjših obrokov dnevno, če je le mogoče, zaužijte najmanj tri do pet obrokov in spijte vsaj dva litra tekočine v obliki navadne vode, nesladkanih čajev in naravnih sokov za zagotavljanje dobre hidracije telesa.
Čim več se gibajte na svežem zraku. Telesna dejavnost, naj bo kakršna koli, tudi zgolj vsakodnevni sprehod pozitivno vpliva na vaše zdravje. Poskrbite za dovolj mirnega spanja in sprostitev ob tistih dejavnostih, ki so vam v veselje!