S staranjem organizma se spreminjata presnova in tudi prehranske potrebe. Uravnotežena in pestra prehrana je ključni del ohranjanja zdravja tudi pri starejših odraslih.
S starostjo se povečajo potrebe po nekaterih hranilnih snoveh, kot so esencialne maščobe in aminokisline ter nekateri vitamini in minerali. Potreba po energiji se navadno zmanjša, predvsem zaradi manjše porabe energije v mirujočem stanju, manjše telesne aktivnosti in upada mišične mase.
Ob pridruženih boleznih se lahko potrebe po energiji in drugih hranljivih snoveh še dodatno spremenijo. Če je vnos s hrano večji od porabe, se lahko začne kopičenje odvečne energije v obliki maščevja in se telesna masa čezmerno poveča. Obenem pa je lahko posameznik kljub preveliki telesni masi nedohranjen, če dobi s hrano premalo npr. beljakovin. Med pogosteje priporočena dopolnila spadajo tista, ki vsebujejo vitamin D, kalcij in vitamine B skupine.
SOUČINKOVANJE MED HRANILI IN ZDRAVILI
Pri starejših osebah, ki običajno jemljejo več zdravil hkrati, obstaja večje tveganje interakcij med hrano oziroma prehranskimi dopolnili in zdravili. Previdnost je potrebna tudi v primeru okrnjene ledvične ali jetrne funkcije.
Interakcije zdravila s hrano lahko vplivajo na njegovo učinkovitost tako, da upočasnijo, pospešijo ali zakasnijo absorpcijo oziroma zmanjšajo ali povečajo obseg absorpcije zdravila.
Z ustreznim odmerjanjem zdravil glede na hrano se je mogoče posledicam interakcij med hrano in zdravilom izogniti. Magister farmacije vam ob izdaji zdravila v lekarni lahko poda naslednje navodilo o pravilnem jemanju:
• na tešče, kar pomeni zjutraj eno uro pred zajtrkom, ali
• na prazen želodec, kar pomeni eno uro pred jedjo ali dve uri po njej, ali
• jemati zdravilo skupaj s hrano, kar pomeni, da ga je treba vzeti tik pred jedjo, med njo ali takoj po obroku.
Kot glavne razloge za uporabo prehranskih dopolnil starejši odrasli navajajo ohranjanje in izboljšanje zdravja ter pomoč pri pogostih kroničnih bolezenskih znakih, kot so na primer izguba spomina, bolečine v sklepih, težave s prebavo, okužbe sečil pri ženskah in težave zaradi povečane prostate pri moških ter utrujenost. Posledično starejši odrasli največ povprašujejo po izdelkih, ki vsebujejo omega-3-maščobne kisline, glukozamin, pro- in prebiotike, koencim
Q10, ginseng in ginko.
Če imate v redni terapiji predpisana zdravila proti strjevanju krvi ali zdravila, ki lahko vplivajo na strjevanje krvi, se pred nakupom prehranskih dopolnil posvetujte z magistrom farmacije v lekarni. Odsvetovano je sočasno jemanje vseh tistih dopolnil, ki lahko spremenijo učinek predpisanih zdravil.
Za obvladovanje težav, ki so povezane z jemanjem zdravil, sta pacientom v lekarnah na voljo naslednji storitvi:
• Osebna kartica zdravil za vodenje natančnega seznama vseh zdravil, ki jih pacient trenutno uporablja. Ta seznam vsebuje ime zdravila (generično in lastniško), odmerek, odmerjanje, način in namen uporabe. Magister farmacije vam jo izpiše ob vsaki spremembi terapije z zdravili. Če ste vključeni v brezšivno skrb, je izpis osebne kartice zdravil brezplačen.
• Pregled uporabe zdravil je pregled zdravljenja z zdravili z vidika pacientovega razumevanja zdravljenja z zdravili in njihove uporabe. Pacienti lahko prinesejo s seboj na pregled vsa zdravila, prehranska dopolnila in druge izdelke, ki jih jemljejo sočasno.
Obe storitvi sta na voljo v lekarnah Lekarne Ljubljana.