Mišična bolečina zaradi telesne dejavnosti, znana tudi kot muskelfiber, je bolečina v mišicah, ki nastane zaradi pretirane ali nepravilne vadbe. Za bolečino v mišicah po telovadbi so značilni topa in razpršena bolečina v mišicah, otrdele in občutljive mišice, oteklina in zmanjšana mišična moč.
Akutna mišična bolečina se lahko pojavi že med telesno dejavnostjo ali kmalu po njej. Zapoznela mišična bolečina nastane najpogosteje od 24 do 72 ur po telesni aktivnosti in lahko traja tudi do 7 dni. Bolečina nastane zaradi majhnih poškodb mišičnih vlaken, s spremljajočim vnetjem.
MIROVANJE JE POMEMBNO
Če se po telesni dejavnosti v mišicah pojavi bolečina, je priporočljivo z vadbo počakati nekaj dni, dokler bolečina ne mine, saj je takrat naša telesna zmogljivost zmanjšana. Do umiritve bolečine sta priporočljiva lažja telesna dejavnost in počitek, saj se tako mišice lahko obnovijo. Če tovrstno bolečino zanemarimo, lahko nastanejo hujše poškodb mišic. Postopno povečevanje časa trajanja in težavnosti telesne dejavnosti lahko prepreči bolečino v mišicah, omiliti pa jo je mogoče z masažo, hlajenjem in raztegovanjem mišic. Mazila in geli na rastlinski podlagi izboljšajo prekrvitev in imajo hladilni učinek, kar pomaga olajšati bolečino.
V primeru bolečine si lahko pomagate tudi z zdravili brez recepta. Mazila in geli na podlagi diklofenaka in ibuprofena se uporabljajo za lajšanje bolečine, vnetja in otekline pri poškodbah mišic. Če mazila in geli ne pomagajo, si lahko bolečino lajšamo s tabletami ali kapsulami, ki vsebujejo ibuprofen, naproksen, acetilsalicilno kislino ali paracetamol. Omenjena zdravila se lahko uporabljajo za samozdravljenje od 3 do 7 dni. Če bolečina v mišicah zaradi vadbe traja dlje kot 5 dni z enako jakostjo, ali pa se celo poslabša, se je priporočljivo obrniti na zdravnika.
PRETIRANA VADBA LAHKO POVZROČI POŠKODBE MIŠIČNEGA TKIVA
Pretirana telesna dejavnost ali telesna dejavnost po dolgem premoru lahko povzroči oksidativni stres, ki je eden izmed mogočih dejavnikov poškodb mišic ob vadbi. Antioksidanti iz prehrane telesu pomagajo vzdrževati ravnotežje. Priporočljivo je jemanje zmernih odmerkov antioksidantov, saj lahko preveliki odmerki preprečijo ali okrnijo aktivacijo telesu lastnega antioksidativnega sistema. Ob povečani telesni dejavnosti se naše telo v nekaj tednih prilagodi na oksidativni stres. Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je odobrila zdravstveno trditev, da vitamini C, E, in B2 ter minerali cink, selen, baker in mangan varujejo celice pred oksidativnim stresom.
BOLEČINA ZARADI TELESNE DEJAVNOSTI
Ta se pojavi zaradi majhnih poškodb mišičnih vlaken, s spremljajočim vnetjem. Bolečino si je mogoče lajšati z masažo, hlajenjem in raztegovanjem mišic. Ob hujši bolečini si lahko pomagate tudi s protibolečinskimi zdravili brez recepta.