Najpogostejše zdravstvene težave otrok v poletnem času in tudi med dopustom so črevesne okužbe, alergije, vnetja sluhovoda, vnetja kože različnih vzrokov (okužbe, alergije) in dehidracija ob bruhanju, driski ali premajhnem vnosu tekočine.
Zdravila shranite na enem mestu, priporočljivo kar v priročni torbici, v kateri bodo na varnem pred otroki. Preden napolnite torbico, preverite še datume uporabe zdravil. Zdravila naj ostanejo v originalni ovojnini, sicer lahko imate pri mejni kontroli težave. Priložena naj bodo tudi navodila za uporabo. Zdravila hranite pri sobni temperaturi, zaščitena pred svetlobo in vlago. Glede shranjevanja zdravil, ki zahtevajo posebne razmere, povprašajte magistra farmacije v lekarni ali svojega zdravnika.
V sklopu priprave na potovanje v oddaljene kraje svetujemo obisk v specialistični ambulanti za potovalno medicino najmanj nekaj tednov pred potovanjem.
V ambulanti se starši posvetujejo z zdravnikom, dobijo informacije o splošnih in specifičnih tveganjih na potovanju in vsa potrebna osnovna in specifična navodila. Pri otroku lahko opravijo dodatno priporočena in glede na starost otroka mogoča preventivna cepljenja za zaščito na potovanju ter se dogovorijo za priporočeno zaščito z zdravili, na primer pred malarijo.
Vsi otroci, ne glede na starost, potrebujejo za potovanje svoje osebne dokumente s fotografijo. Priporočamo, da otroka na potovanju spremlja tudi njegova najljubša igrača.
Še vedno smo v času epidemije novega koronavirusa, zato pred odhodom preverite aktualne vstopne pogoje za posamezne države na spletni strani Ministrstva za zunanje zadeve in upoštevajte njihova priporočila, kliknite TUKAJ.
Poleg veljavne kartice zdravstvenega zavarovanja ali zdravstvenega zavarovanja za tujino, ki omogoča zanesljivo, kakovostno zdravstveno oskrbo na področju potovanja in po potrebi tudi nujen transport domov ter potrebnih potrdil o cepljenju, je priporočljivo imeti v potovalni lekarni:
• zdravila za zniževanje telesne temperature in zdravila proti bolečini,
• zdravila proti potovalni slabosti,
• rehidracijski prašek, ki bo v primeru bruhanja ali driske nadomestil izgubljene minerale in preprečil dehidracijo,
• zdravila za samozdravljenje zaprtja in driske,
• zdravila proti alergijam za ublažitev alergijskih težav,
• tablete za razkuževanje vode, če potujete v kraje, v katerih so težave s pitno vodo,
• repelente za zaščito pred piki komarjev, klopov in preostalih insektov,
• izdelke za zaščito kože pred soncem in nego kože.
Poleg zdravil vzemite s seboj tudi termometer in pripomočke za prvo pomoč: sterilne obveze in obliže, gaze, elastični povoj in druge povoje, razkužilo in škarjice. Kronični bolniki naj imajo s seboj zadostno količino zdravil.