Povzročitelji nalezljivih bolezni so lahko bakterije, virusi, glive in paraziti. Širijo se neposredno med ljudmi, preko okuženih predmetov in okolja ali prenašalcev, ki so običajno okužene živali.
Med nalezljive bolezni, ki jih uspešno preprečujemo s cepljenjem, spadajo davica, oslovski kašelj, otroška paraliza, tetanus, hemofilus influence B ter hepatitis A in B. Otroci so lahko cepljeni tudi proti pnevmokoknim in rotavirusnim okužbam. Ogrožene otroke pa cepijo tudi proti tuberkulozi. Otroci so po prvem letu starosti cepljeni še proti ošpicam, rdečkam in mumpsu, lahko pa tudi proti noricam, gripi, klopnemu meningoencefalitisu in steklini ter tifusu, če je potrebno. Pri nas je dostopno tudi cepljenje proti humanim papiloma virusom.
Skupine prenosljivih bolezni
Spolno prenosljive nalezljive bolezni, s katerimi se lahko okuži otrok že med nosečnostjo ali porodom, so AIDS, gonoreja, genitalni herpes, hepatitis B, klamidijska okužba in sifilis. Za nerojenega otroka so nevarne še naslednje okužbe: listerioza, toksoplazmoza, rdečke in norice. Naslednja skupina prenosljivih bolezni so tiste, ki jih prenašajo členonožci: boreliozo in klopni encefalitis prenašajo klopi, garje pršica srbec, ušivost pa uši. Za bolj eksotičnimi boleznimi, kot sta denga in rumena mrzlica, lahko zbolijo popotniki, ki potujejo v kraje, kjer je bolezen prisotna. S cepljenjem se lahko zaščitimo pred klopnim meningoencefalitisom in rumeno mrzlico.
Z okuženimi živili se prenašajo različne nalezljive bolezni od botulizma, Creutzfeldt- Jakobove bolezni do hemoragične mrzlice z renalnim sindromom (mišja mrzlica) in okužbe z rotavirusi in salmonelo.
S salmonelami je lahko okuženo npr. surovo meso, najpogosteje perutnina, in jajca. Če omenjenih živil pred zaužitjem dobro toplotno ne obdelamo, se lahko okužimo. Poskrbimo za dobro osebno higieno, higieno kuhinjskega pribora in ustrezno shranjevanje živil: v hladilniku pod 5 °C, ločimo že pripravljena in surova živila.
Rota- in nekateri drugi virusi običajno povzročajo prebavne težave z bruhanjem in drisko sočasno z vročino, bolečinami v trebuhu in glavobolom. Otroci vsaj 48 ur po zadnjem bruhanju ali driski ne smejo v vrtec ali šolo, da preprečimo širjenje bolezni.
Pogosto je težko doseči, da bi ob zelo slabem počutju otroka pripravili do pitja dovolj tekočine. Ker je zadosten vnos tekočine zelo pomemben, jo ponujamo večkrat po malem, po žličkah oziroma požirkih. Lahko uporabimo tudi praške za pripravo raztopine za rehidracijo, ki so na voljo v lekarnah. Vročino blažimo z zdravili za zniževanje povišane telesne temperature in hlajenjem, bolečine pa s protibolečinskimi zdravili.
Tudi peta in šesta otroška bolezen sta nalezljivi virusni bolezni. Za peto bolezen so značilni izpuščaji in bolečine v sklepih, šesto bolezen pa spremljata visoka vročina in vnetje zgornjih dihalnih poti. Otroku znižujemo povišano telesno temperaturo in mu ponudimo dovolj tekočine. Pri majhnih otrocih do drugega leta starosti moramo biti ob visoki vročini pozorni tudi na pojav vročinskih krčev.
Med porajajoče nalezljive bolezni sodijo antraks, ebola, hemoragične mrzlice, bližnjevzhodni respiratorni sindrom in druge. Izpostavljeni so jim lahko potniki v države, kjer je bolezen prisotna. Pred potovanjem v eksotične kraje se posvetujte v ambulanti za cepljenje in potovalno medicino Nacionalnega inštituta za varovanje zdravja oziroma pri svojem zdravniku. Tu vam bodo predpisali tudi zaščito z zdravili proti malariji, če potujete v kraje s to boleznijo.
Na kratko
Za vse nalezljive bolezni velja, da je treba ukrepati takoj in preprečiti njihovo širjenje. Običajno so nalezljive otroške bolezni, če potekajo brez zapletov, nenevarne in se otrok z njimi prekuži, kar pomeni, da se v kasnejših obdobjih ne ponavljajo več, za nekaterimi pa lahko zboli tudi večkrat.
Otroci z dobrim imunskim sistemom za nekaterimi nalezljivimi boleznimi zbolevajo redkeje. Če pa se okužijo, je potek bolezni blažji. Največ, kar lahko naredimo za otrokovo odpornost, je, da mu ponudimo raznovrstno zdravo prehrano. Zagotovimo mu čim več gibanja na svežem zraku in dovolj počitka.