Farmacevtske oblike, ki se najpogosteje uporabljajo pri otrocih, so rektalne svečke, peroralni sirupi, suspenzije in kapljice, mazila in kreme za zunanjo uporabo in za oko ter inhalatorji.
Do 12. leta starosti zdravniki pogosto predpišejo otrokom tudi magistralna zdravila. Prednost teh zdravil je v možnosti prilagoditve odmerka in farmacevtske oblike za vsakega pacienta. Za pripravo magistralnega zdravila se zdravnik najpogosteje odloči, če na trgu ni primernega industrijsko izdelanega zdravila, če je to neustrezne jakosti ali neustrezne farmacevtske oblike za otroke. Zadnje je pomembno tudi pri težavah s požiranjem. Tudi v primeru alergij na pomožne snovi v industrijsko izdelanem zdravilu magister farmacije v lekarni pripravi magistralno zdravilo, ki teh alergenov ne vsebuje.
PERORALNE TEKOČINE
Sirupi so goste tekočine sladkega okusa, ki vsebujejo saharozo ali drugo sladilo. Sirupi se pri otrocih pogosto uporabljajo zaradi preprostosti odmerjanja z umerjeno brizgo ali žličko, ker pa so sladkastega okusa, ga otroci tudi raje sprejmejo. Sladkorji ali sladila v sirupu prekrijejo neprijeten okus in vonj zdravilne učinkovine. V obliki sirupov ali peroralnih suspenzij so zdravila za zniževanje telesne temperature, proti bolečinam, proti kašlju, za izkašljevanje, proti alergiji in na primer tudi prehranska dopolnila z vitamini in minerali za otroke. Sirupe in peroralne suspenzije je treba pred vsako uporabo pretresti, da bo v vsakem odmerku ustrezna količina zdravila. Sirupu in peroralni suspenziji je navadno priložena merilna žlička ali merica, s katero odmerimo določeni odmerek. Za odmerjanje zdravil ne smemo uporabljati domačega jedilnega pribora, ker se lahko zgodi, da v tem primeru odmerjanje ni dovolj natančno. Sirupe in peroralne suspenzije shranjujemo po prvem odprtju vsebnika glede na navodilo v hladilniku pri 2–8 °C ali pri temperaturi do 25 °C, in sicer tako dolgo, kot je določen rok uporabnosti zdravila po odprtju, običajno ne dlje kot 6 mesecev po prvem odprtju.
REKTALNE SVEČKE
Svečke so namenjene vstavljanju v zadnjično odprtino, za njihovo uporabo pa se odločimo, kadar peroralna oblika dajanja zdravila skozi usta ni ustrezna zaradi neprijetnega okusa zdravila, težav pri požiranju ali drugih razlogov, zaradi katerih potrebujemo hitrejši nastop učinka ali samo lokalno delovanje v črevesu, ali pa pri dojenčkih ali mlajših otrocih, ki bruhajo. V obliki svečk so zdravila za zniževanje telesne temperature, lajšanje bolečine ali za odvajanje blata pri zaprtju. Da se svečke ne zmehčajo pred uporabo, jih je treba shranjevati skladno z navodilom. Če je odmerjanje svečke določeno na pol svečke, je ne smemo razpoloviti po širini, temveč jo razpolovimo tako, da jo prerežemo po dolžini, ker tako ohranimo konico svečke.
FARMACEVTSKE OBLIKE ZA OKO
Zdravila, namenjena uporabi na očesu, so v dveh oblikah, tekoči kot kapljice in poltrdni kot mazilo za oko. Ker so te farmacevtske oblike namenjene uporabi na očesu ali okrog njega, morajo biti sterilne in izdelane pod aseptičnimi pogoji. Prav tako je pri sterilnih farmacevtskih oblikah omejen rok uporabe po prvem odprtju in se po izteku tega roka zdravilo ne sme več uporabljati. Kapljico ali mazilo je treba nanesti v spodnji del veke, v žepek med veko in očesnim zrklom. Če je treba uporabiti več kot eno kapljico, mora biti med dvema kapljicama določen časovni razmik. Pred odmerjanjem sterilnih farmacevtskih oblik si je treba higiensko umiti roke. Z nastavkom vsebnika se med aplikacijo zdravila ne smemo dotikati površin, na primer kože, mize in drugega. Po uporabi vsebnik takoj zapremo s pokrovčkom.
INHALATORJI
Inhalatorji so farmacevtske oblike za vdihovanje, ki jih uporabljamo pri boleznih dihal. Ta zdravila so v obliki raztopin ali suspenzij pod tlakom v pršilih, lahko pa so tudi v obliki prahu v vdihovalnikih. Pri inhalatorjih je zelo pomemben način dajanja zdravila, zato je pri zdravljenju otrok z zdravili v inhalatorjih zelo pomembno sodelovanje staršev. Pravilna tehnika uporabe inhalatorjev omogoča učinkovito zdravljenje bolezni. Pri mlajših otrocih se pri uporabi pršilnikov svetuje uporaba buče z nepovratnim ventilom ali nastavek za dajanje zdravila z masko.