Protivirusno zdravilo se uporablja za zdravljenje covida-19 pri odraslih, ki ne potrebujejo zdravljenja s kisikom in pri katerih hkrati obstaja tveganje za hud potek bolezni ali hospitalizacijo.
Zdravnik po presoji lahko predpiše zdravilo osebam s povečanim tveganjem za hud potek bolezni, na primer osebam, starejšim od 60 let, osebam s povišano telesno težo, sladkornim bolnikom, bolnikom po srčnem infarktu, osebam s povišanim krvnim tlakom, osebam z motnjami imunskega sistema in drugim.
KOMU JE NAMENJENO ZDRAVILO
Zdravilo se lahko predpiše samo pacientom z dokazano okužbo z virusom SARSCoV- 2. Za predpis zdravila je okužbo treba potrditi s PCR-testom. Kadar je potrebno hitro ukrepanje in ima pacient izražene jasne znake in simptome, se zdravilo lahko predpiše tudi na podlagi hitrega testa, vendar je treba okužbo naknadno potrditi še s PCR-testom. Pred začetkom zdravljenja žensk v rodni dobi je treba izključiti nosečnost. Zdravljenje je treba začeti čim prej in najpozneje v 5 dneh po pojavu simptomov.
NAVODILA ZA UPORABO
Zdravljenje z zdravilom traja 5 dni. Na vsakih 12 ur je treba vzeti 3 tablete, in sicer 2 rožnati tableti in 1 belo tableto. Rožnate tablete vsebujejo zdravilno učinkovino nirmatrelvir, ki preprečuje razmnoževanje virusa v človeških celicah. Bele tablete vsebujejo učinkovino ritonavir, ki podaljšuje učinkovanje nirmatrelvira. Nirmatrelvir in ritonavir skupaj pomagata telesu, da premaga virus, s čimer preprečujeta hud potek bolezni. Tablete je mogoče jemati s hrano ali brez nje. Zaužiti je treba cele, ne smejo se žvečiti, drobiti ali lomiti.
V Ljubljani izdajajo zdravilo proti covidu-19 v Lekarni pri Polikliniki na Njegoševi cesti 6K, na podlagi recepta, ki ga predpiše osebni zdravnik ali drugi zdravnik specialist.
MOŽNA INTERAKCIJA MED ZDRAVILI
Zdravilo proti covidu-19 vpliva na presnovo nekaterih zdravil in posledično tudi na njihovo učinkovanje. Pred vsako izdajo v lekarni natančno preverimo interakcije med zdravilom in vašo terapijo, zato njegova izdaja traja dlje časa kot izdaja drugih zdravil. Pomembno je, da ob prevzemu zdravila poznate svojo terapijo, saj tako najlažje in najhitreje preverimo medsebojno učinkovanje zdravil.
Priporočamo, da s seboj prinesete natančen seznam zdravil, ki jih uporabljate, na primer osebno kartico zdravil, še posebno, če zdravilo prevzemajo svojci. Osebno kartico zdravil vam brezplačno pripravimo v vseh enotah Lekarne Ljubljana. Na seznamu naj bodo tudi zdravila brez recepta in prehranska dopolnila, saj tudi ta lahko vstopajo v interakcije z zdravilom proti covidu-19, zato na primer sočasna uporaba tega zdravila in šentjanževke ni dovoljena.