Moški se običajno malo manj radi posvetujejo o svojih zdravstvenih težavah z zdravstvenimi delavci kot ženske. Nastalo je celo novembrsko gibanje, imenovano »movember«, ki spodbuja ozaveščanje o moškem zdravju, predvsem o urogenitalnih moških boleznih, kot sta rak prostate in mod, a tudi o drugih zdravstvenih težavah, o katerih moški neradi govorijo.
Urogenitalne bolezni
Pogostejša težava urogenitalnega trakta pri mlajših moških je vneta kožica penisa, kar lahko povzročijo bakterije, glivice ali pa nastane kot posledica alergijske reakcije. Če ima moški bolečine v predelu medenice in težko ali boleče odvaja seč, svetujemo obisk zdravnika.
Simptomi spodnjih sečil zaradi povečane prostate so običajno težave starejših moških. Namen svetovanja pri benigni hiperplaziji prostate v lekarni je oceniti stopnjo težav z mednarodnim vprašalnikom o simptomih prostate (IPSS) in glede na to oceno svetovati pacientu nefarmakološke ukrepe ter obisk pri zdravniku. Ob napotitvi k zdravniku pacientu svetujemo vodenje dnevnika uriniranja.
Rak prostate je najpogostejši rak starejših moških. Ob povečani prostati svetujemo pregled pri urologu, ki pacienta napoti na STROKOVNO Zdravstvene težave moških nadaljnje preiskave: ultrazvok prostate ter določitev specifičnega prostatičnega antigena (PSA).
Pomanjkanje testosterona
Vzrok pozno nastalega hipogonadizma pri moških je zmanjšano izločanje testosterona, ki se začne že po 40. letu. Izločanje testosterona se vsako leto zmanjša za dober odstotek, koncentracija prostega testosterona pa še bolj. Biološki učinki testosterona se zmanjšujejo, bolj kot se zmanjšuje koncentracija celokupnega testosterona, ki jo običajno merimo.
Telesni simptomi zmanjšanega izločanja testosterona se kažejo v spremenjeni telesni gradnji, s kopičenjem maščobe v trebuhu, z manjšanjem mišične mase in nižanjem mineralne kostne gostote, kar povečuje nevarnost zlomov, zmanjšata se tudi mišična moč in število rdečih krvničk v krvi. Na čustveni ravni se lahko pojavijo depresija, pomanjkanje volje, nespečnost, občutki tesnobe, razdražljivost in nihanje razpoloženja. Na umski ravni se slabšata spomin in občutek za orientacijo v prostoru. Tvorbo in izločanje testosterona lahko zavrejo tudi nekatere bolezni, zato te bolezni pospešijo nastanek hipogonadizma. To je večina kroničnih bolezni, ki potekajo z vnetjem: kronična obstruktivna pljučna bolezen, koronarna bolezen, napredovano srčno popuščanje, sladkorna bolezen ...
Ker motnje erekcije lahko kažejo tudi na srčna obolenja, priporočamo, da se moški o težavah pravočasno posvetuje s svojim zdravnikom.
Plešavost
Moška plešavost ali androgena alopecija je zelo pogosta in se do 50. leta starosti pojavi pri približno vsakem drugem moškem. Lasje pri moških se najpogosteje redčijo na temenu in na obeh straneh čela. Če plešavost nastane zaradi genetskih dejavnikov, na to skoraj ni možno vplivati. Plešavost, ki je nastala zaradi različnih hormonskih sprememb, telesnih bolezni in duševnih motenj, pa je mogoče uspešno omejiti in zdraviti.
Zdravo življenje vključuje zdravo prehrano, redno telesno dejavnost, opustitev kajenja in uživanje alkohola v zmernih količinah. Priporočamo, da moški s čezmerno telesno maso shujšajo.