Rodovno ime Althaea izvira iz grškega izraza althaino – zdravim. Zdravilne lastnosti imajo namreč listi, cvetovi in korenina sleza. Slez je priljubljena zdravilna rastlina, ki so jo pogosto sadili na vrtove že v srednjem veku.
Navadni slez je od 60 do 200 cm visoka trajnica. Ima močno razvejano belo korenino. Listi so sivi ali sivo zeleni, debeli in porasli z dlačicami. Cvetovi so beli ali rahlo rožnati, veliki do 5 cm – cveti od junija do avgusta.
Korenine rastline vsebujejo do 35 % sluzi. Vsebujejo tudi veliko škroba, pektina in saharoze, nekaj glukoze, flavonskih glikozidov, aminokislin… Večjo vsebnost sluzi najdemo v rastlini v jesenskem in zimskem času ter po cvetenju, medtem ko je vsebnost sluzi spomladi nižja. Listi in cvetovi vsebujejo manj sluzi kot korenina (nekje od 6 do 9 %). Prenesejo temperaturo od 40 do 60 °C, na sončni svetlobi so nestabilne. Korenine eno- do dvoletnih rastlin nabiramo jeseni, ko je količina sluzi največja. Starejše korenine so olesenele in imajo mnogo manjšo vsebnost učinkovin. Pomembno je, da se sveže izkopana rastlina hitro posuši, da ne plesni. Pri sušenju večinoma uporabljamo umetno toploto, vendar ne višjo od 35 °C. Hranimo jo v dobro zaprtih posodah. Cvetove in liste rastline obiramo, ko so mladi, v času cvetenja.
Uporaba
Sluzi sleza lokalno učinkujejo na koži in sluznicah, saj naredijo tanko zaščitno plast, blažijo vnetja in pospešijo celjenje ran. Molekule sluzi vežejo vodo, zato ohranjajo kožo gladko in voljno. Slez lahko uporabljamo za zdravljenje vseh vrst vnetij na koži, v želodcu, črevesju, zgornjih dihalih, ustih in žrelu. Pomembna je uporaba pri katarju glasilk, hripavosti, suhem in dražečem kašlju. Prav tako se uporablja pri vnetjih v ustni votlini in pri parodontozi.
Opozorila, neželeni učinki
Neželenih učinkov uporabe ne poznamo. Ker ni dovolj podatkov o jemanju med nosečnostjo in dojenjem, se pred uporabo priporoča posvet z zdravnikom. Pripravkov, ki vsebujejo sluzi, ne smemo prevreti ali popariti. Pripravimo jih tako, da jih nekaj ur namakamo v hladni vodi, tako pripravljen macerat pa lahko naknadno pogrejemo in pripravimo kot čaj. Ker bi lahko pripravki iz navadnega sleza upočasnili absorpcijo drugih istočasno vzetih zdravil, se priporoča uporaba s časovnim zamikom.