Bilo je lepo septembrsko jutro, ravno pravšnje za izlet v hribe. Še nekoliko sramežljivi sončni žarki so oblili Tiborjev obraz, ko je otovorjen z nahrbtnikom zakorakal proti svojemu avtu. »Še Anžeta poberem in odpeljeva se proti Veliki planini,« si je veselo rekel.
Anže je Tiborja že čakal pred blokom in ob vstopu v avto ga je Anže prosil, da se v lekarni na poti ustavita le po obliže: »Za vsak slučaj, če me ožulijo novi pohodni čevlji. Tibor je zapeljal pred lekarno, rekoč: »Pol minute in boš nazaj, kajne?« »Absolutno!« mu je zatrdil Anže in se pognal v lekarno. Tam pa ga je čakalo neljubo presenečenje, saj je v vrsti čakalo kar nekaj ljudi, med njimi tudi mamica z otrokom v vozičku.
Anže se je nemirno prestopal v vrsti in se jezil, da se dogajanje nikamor ne premakne. Mamica pa je vsa razburjena razlagala, da njena osem tednov stara hči zaradi zamašenega nosu ne more jesti: »Sploh ni več živahna, le še spala bi.« Farmacevtski tehnik ji je razložil, kako pred hranjenjem otroku očisti nos z aspiratorjem, če pa se deklica tudi po hranjenju ne bo razživela, je čas za obisk pediatra.
»Zanimivo. Jaz sem pa mislil, da ljudje tu le kupujejo kreme in zdravila.«
Vmes je s pogledom ošinil še okence za izdajo na recept. Starejši gospod se je vidno hvaležen poslavljal: »Najlepša hvala za svetovanje in posredovanje pri zdravniku. Sedaj mi je jasno, kdaj moram vzeti antibiotik in kdaj zdravila proti bolečinam.«
Anže se je ozrl še v kot, kjer sta bila zatopljena v pogovor mlajši farmacevt in gospa v srednjih letih, nad njima pa je pisalo: Pregled uporabe zdravil.
Hm, očitno v lekarni poteka veliko zanimivih stvari, za katere nisem še nikoli slišal, in kot nalašč ga je ob izhodu po nakupu obližev pričakal napis v okvirju:
Lekarniški strokovni delavci so strankam oziroma pacientom na voljo za nasvet in izdajo ustreznega zdravila ali izdelka ob različnih zdravstvenih težavah, pa tudi za svetovanje o preventivnih dejavnostih za ohranjanje zdravega načina življenja. So najbolj dostopni zdravstveni delavci, na razpolago vsak dan, tudi ponoči v dežurnih lekarnah.
Glede na vrsto težave oziroma potrebe posameznika v lekarni svetujejo in pomagajo pri izbiri zdravila ali izdelka magistri farmacije in farmacevtski tehniki. Veliko uporabnikov lekarniških storitev ne ve, da se delo, pristojnosti in odgovornosti enih in drugih razlikujejo ter so natančno zakonsko opredeljeni. Tako mora pacient ob obisku lekarne stopiti k izdajnemu mestu »na recept«, če je prišel po zdravilo, ki mu ga je predpisal zdravnik, ali k izdajnemu mestu »brez recepta«, če potrebuje zdravilo, ki se izdaja brez recepta, izdelek za ohranjanje zdravja ali nego telesa – na primer prehransko dopolnilo, medicinski pripomoček, kozmetični ali drug izdelek.
Ker vsi lekarniški strokovni delavci nimajo vseh pristojnosti, se ob večjem številu pacientov v lekarni lahko ustvari napačen vtis – da se nekateri zaposleni ne zmenijo za čakajoče stranke ali da se jim jih ne ljubi postreči. V nadaljevanju predstavljamo, kaj obsega delo različnih strokovnih delavcev v lekarni.
Namen lekarniške dejavnosti je zagotavljanje kakovostne in učinkovite preskrbe z zdravili in drugimi izdelki za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja ter svetovanje glede njihove varne, pravilne in učinkovite uporabe pacientom in zdravstvenim delavcem.
Lekarništvo je v Sloveniji zelo regulirana dejavnost. Strokovno delo v lekarnah opravljajo farmacevtski strokovni delavci:
- magistri farmacije,
- magistri farmacije specialisti in
- farmacevtski tehniki.
Magister farmacije
Nosilec lekarniške dejavnosti je magister farmacije, ki je zaključil izobraževanje na Fakulteti za farmacijo, opravil strokovni izpit in pridobil licenco. Licenca je javna listina, ki dokazuje strokovno usposobljenost magistra farmacije za samostojno izvajanje lekarniške dejavnosti.
Magister farmacije v lekarni svetuje pri izdaji zdravil na zdravniški recept in o uporabi zdravil brez recepta. Pacientu razloži osnovne podatke o zdravilu ter s tem skrbi za varno, pravilno in smiselno uporabo zdravila. S svojimi nasveti zvišuje zavzetost za zdravljenje z zdravili z namenom uspešnejšega zdravljenja posameznika. Prav tako opozarja na zdravstvene težave, ki bi lahko nastale zaradi napačnega zdravljenja ali nepravilne uporabe zdravil in izdelkov za podporo zdravljenja. Predvsem ob jemanju več zdravil hkrati (polifarmacija) pomaga preprečevati težave, povezane z morebitnimi interakcijami med zdravili ali neželenimi učinki zdravil. Neželene škodljive učinke zdravil in drugih izdelkov za podporo zdravljenja mora spremljati in o njih poročati. Po pogovoru s pacientom mora magister farmacije presoditi resnost opisanih težav ter znati ustrezno svetovati in ukrepati. Po potrebi pacienta napoti k zdravniku ali drugim zdravstvenim delavcem.
Delo magistra farmacije vključuje tudi pripravo magistralnih zdravil. To so zdravila za določenega pacienta, izdelana v lekarni po natančno predpisani recepturi. V lekarnah tako s prilagoditvijo jakosti in farmacevtske oblike zdravila vsakemu posamezniku omogočajo individualiziran pristop k zdravljenju. Pri tem magister farmacije preverja tudi kakovost sestavin in embalaže ter pripravlja ocene tveganja za posamezna magistralna zdravila.
Pomemben del storitev lekarniških strokovnih delavcev je svetovanje o zdravem načinu življenja in opustitvi škodljivih navad, ki ga izvajajo v okviru dodatnih lekarniških storitev.
Pacienti lahko v lekarnah opravijo različne samodiagnostične meritve in teste ali pa izpolnijo presejalni vprašalnik, s katerim se odkriva posameznike z večjim tveganjem za razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni, kot so sladkorna bolezen, osteoporoza, težave s prostato in demenca.
Magister farmacije rezultate predstavi pacientu in mu svetuje glede nadaljnjih ukrepov in dejavnosti za ohranjanje zdravja.
Glede na potrebe pacientov in spremembe okoliščin za izvajanje lekarniške dejavnosti sodeluje pri razvoju novih lekarniških storitev. V preteklem letu je bila tako v Lekarni Ljubljana razvita storitev telefarmacije ali svetovanja na daljavo kot odgovor na omejevalne ukrepe zaradi epidemije covida-19.
Ena od nalog magistra farmacije je tudi nabava zdravil, medicinskih pripomočkov in drugih izdelkov, pri čemer mora skrbeti za ustrezne zaloge in pravilno shranjevanje. Ob vsaki izdaji zdravila mora preveriti avtentičnost posameznega pakiranja, kar pomeni, da s posebno kodo na zdravilu v sistemu preveri, da zdravilo ni ponarejeno. Naloga farmacevtov v lekarni je tudi prevzem neporabljenih ali odpadnih zdravil skladno s predpisom, ki ureja ravnanje z odpadnimi zdravili. Zabojnike z odpadnimi zdravili iz lekarn posredujejo odstranjevalcem odpadnih zdravil v ustrezno uničenje.
Lekarniški strokovni delavci lahko za posamezna področja pridobijo tudi dodatna specialna znanja ali kompetence. Magistri farmacije s specialnimi znanji svetujejo pri izdaji homeopatskih zdravil in izvajajo pregled uporabe zdravil. Pregled uporabe zdravil je poglobljena individualna farmacevtska obravnava pacienta, pri kateri magister farmacije opravi celovit pregled in razumevanje zdravljenja z zdravili ter drugimi izdelki za podporo zdravljenja. Preveri tudi prisotnost morebitnih interakcij med zdravili posameznika in izdela osebno kartico zdravil.
Magister farmacije specialist
Magister farmacije specialist je zaključil specializacijo iz klinične ali lekarniške farmacije, oblikovanja zdravil, preizkušanja zdravil, farmakognozije ali farmacevtske informatike. Farmacevt svetovalec je magister farmacije z opravljeno specializacijo iz klinične ali lekarniške farmacije in dodatno usposobljen za izvajanje farmakoterapijskega pregleda. To je storitev optimizacije in racionalizacije zdravljenja z zdravili posameznega bolnika s ciljem izboljšati ali vzdrževati njegovo kakovost življenja, ki jo na osnovi informacij o predpisanih zdravilih in bolnikovem zdravstvenem stanju opravi farmacevt svetovalec.
Farmacevtski tehnik
Farmacevtski tehnik ima končano srednješolsko izobrazbo farmacevtske smeri, opravljeno pripravništvo in strokovni izpit. V lekarni svetuje pacientom glede uporabe in nakupa zdravil brez recepta, živil za posebne zdravstvene ali prehranske namene, prehranskih dopolnil in medicinskih pripomočkov. Prav tako svetuje pri izbiri ustreznih kozmetičnih izdelkov, sredstev za nego in ostalih izdelkov za varovanje zdravja. Zdravil, ki se izdajajo na osnovi zdravniškega recepta, farmacevtski tehnik ne sme izdajati.
Farmacevtski tehniki sodelujejo pri izvajanju lekarniških storitev in opravljajo različne meritve – na primer merjenje krvnega tlaka ali venskega pretoka v nogah s pletizmografom – ter svetujejo o zdravem načinu življenja, ustrezni uporabi zdravil brez recepta in drugih izdelkov. Opravljajo tudi individualno svetovanje o negi kože, pri katerem določijo tip kože posameznika, ocenijo morebitne težave in svetujejo o negi, čiščenju in zaščiti kože pred zunanjimi vplivi.
Poleg dela s strankami naloge farmacevtskega tehnika vključujejo različna administrativna opravila. Pred odprtjem lekarne in nato še večkrat čez dan preveri vlago in temperaturo v prostoru in hladilnikih, kjer so shranjena določena zdravila, ter umerjenost elektronskih naprav. Redno preverja zaloge in ustreznost roka uporabe zdravil in drugih izdelkov. Skrbi za urejenost lekarne, postavitev izdelkov na policah in ustrezne označitve.
Tako magister farmacije kot farmacevtski tehnik vsakodnevno izvajata farmacevtsko oskrbo in na ta način prispevata k odgovornejši, racionalnejši in varnejši uporabi zdravil. Pri delu v lekarni upoštevata stroge predpise, med katerimi je tudi pravilnik o razvrščanju, predpisovanju in izdajanju zdravil. Poleg zakonskih obveznosti sta pri delu z uporabniki zavezana spoštovanju etičnih načel, zapisanih v poklicnem kodeksu. Pri svojem delu ohranjata nepristranskost in strokovno neodvisnost ter pri tem ravnata po najnovejših spoznanjih znanosti in stroke ter varujeta javno zdravje in zdravje posameznega pacienta.
»No, končno!« je vzkliknil Tibor. »Pa saj si šel le po obliže.« Anže pa mu je modro odgovoril: »Tibor, vsakdo, ki ga srečaš, bije bitko, o kateri ne veš ničesar. Bodi potrpežljiv. Vedno.«
Tibor je le debelo pogledal in si mislil, le kaj se je Anžetu zgodilo v lekarni. "Kakor koli, zdaj greva končno v hribe".