Čeprav vsi uživamo v družbi toplih soncnih žarkov, saj izboljšajo naše razpoloženje in pomagajo pri tvorbi vitamina D, pa pretirano izpostavljanje soncu žal naredi več škode kot koristi. Povzroči lahko soncne opekline, hiperpigmentacijo, čedalje pogostejše oblike kožnega raka, pospeši pa tudi staranje kože.
Količina UV-žarkov, ki pridejo v stik s kožo, je odvisna od letnega časa, dela dneva, časa izpostavljenosti, nadmorske višine in zemljepisne širine. UV-žarki so nevarni zlasti ob UV indeksu 3 ali vec, občutljivost za sonce pa je odvisna tudi od tipa kože. Najbolj je občutljiva otroška koža, saj je tanjša kot koža odraslih in vanjo sončni žarki prodirajo hitreje in globlje. Ker je kožni pigment slabše razvit in ga je manj, ima manj naravne zaščite pred soncem, opekline pa se pojavijo precej hitreje, že v manj kot 5 minutah.
Kateri izdelek je primeren za koga?
Izdelki za zaščito pred soncem imajo štiri ravni zašcite, in sicer nizko s faktorjem od 6 do 10, srednjo s 15 do 25, visoko s 30 do 50 in zelo visoko s faktorjem 50+. Krema nas mora varovati pred UVA- in UVB-žarki. Na ovojnini je oznacen SPF (Sun Protection Factor), ki pomeni, koliko dlje od nezaščitene je lahko zaščitena koža izpostavljena sončnim žarkom. Je merilo za zaščito kože pred UVB-žarki, kakovostni izdelki za zaščito pred soncem pa morajo vsebovati tudi primerno zaščito pred UVA-žarki.
Priporočen je zaščitni faktor 30, pri svetlopoltih pa 50. Višji kot je zaščitni faktor, bolje je koža zaščtena, vendar pa noben izdelek pred UV-žarki ne varuje brez pravilne in redne uporabe.
Kozmetični izdelki so na voljo v različnih oblikah (mleko, losjon, gel, olje, v stiku, kot razpršilo). Zaščitni pripravek izberemo glede na tip in stanje kože, intenzivnost sonca in čas, ki ga boste preživeli na prostem. Ker so obraz, roke in dekolte bolj izpostavljeni soncu kot preostalo telo, potrebujejo posebno in dosledno celoletno zaščito. Priporočamo tudi, da poiščete izdelke za zašcito pred soncem, ki vključujejo zaščito pred HEV-svetlobo.
Če je vaša koža mastna ali nagnjena k aknam, uporabljajte hidrogele ali fluide, ki z vpojnimi pigmenti uravnavajo količino loja, zmanjšajo sijaj in kože ne mastijo.
Če je vaša koža nagnjena k alergijam na sonce, izberite dermatološko preizkušene izdelke, ki zmanjšajo nelagodje, pordelost, so brez dišav, z dodatkom neurosensina, alfa glukozilrutina, ovsa in termalne vode.
Če je vaša koža suha, uporabljajte kremaste strukture ali olja, ki kožo varujejo in hkrati hranijo.
Za zaščito otroške kože uporabljajte le izdelke, ki so zasnovani posebej za to, da pomirijo in zaščitijo nežno in občutljivo otroško kožo. Zato velja splošno pravilo, da se dojenčkov
do enega leta starosti ne sme izpostavljati neposredno soncu, pri dojenckih, mlajših od šest mesecev, pa zaščitnih faktorjev praviloma sploh naj ne bi uporabljali.
Za preprečevanje prezgodnjega staranja kože uporabljajte t. i. photoaging izdelke s kratko in dolgoverižno hialuronsko kislino, ki manjšata znake staranja kože, zlasti za uporabo na obrazu in dekolteju.
Pri vodnih športih poskrbite za najvišjo vodoodporno zaščito, ki na koži tvori hidrofobni film in pomaga odganjati vodo, vzdržuje visok SPF 50+, tudi če jo nanesete na mokro kožo, zaščiti proti znoju in pesku, je brez mastnega in lepljivega občutka in ne draži oči.
Brazgotine in znamenja vedno zelo skrbno namažite z najvišjim faktorjem.
Če jemljete zdravila, ki povečajo občutljivost kože za sonce, ce ste nedavno imeli laserski poseg ali kemični piling, se soncu čim bolj izogibajte in uporabljajte zelo visok zaščitni
faktor.
Ker kronološkega staranja žal ne moremo preprečiti, lahko vsaj malo vplivamo na staranje, ki ga povzročajo zunanji dejavniki. Izogibanje soncu med 10. in 16. uro, zaščitna oblačila, pokrivala, kakovostna sončna očala in zaščitna sredstva naj vas spremljajo vsak dan.