Za seboroični dermatitis so značilne belo rumene luske, ki se najpogosteje pojavijo na predelih kože, kjer je veliko žlez lojnic. Zelo pomembna je redna in pravilna nega ter izogibanje dejavnikom, ki stanje poslabšajo.
Seboroični dermatitis je kronična vnetna bolezen z izboljšanji in poslabšanji. Pogosto se pojavi na področjih, kjer je večja koncentracija žlez lojnic (osrednji del obraza, veke, obrvi, tilnik, robovi lasišča, za ušesi, prsni koš in zgornji del hrbta, kožne gube). Nastane lahko zaradi povečane produkcije epidermalnih lipidov, dedne nagnjenosti k seboreji – povečano izločanje loja iz žlez lojnic in poseljenosti s kvasovkami (Candida albicans) ali kožnimi plesnimi (Pityrosporum ovale), hormonskih vplivov, psihičnega in fizičnega stresa, mehanskega draženja, motenj delovanja imunskega sistema, debelosti.
Seboroični dermatitis se pojavi postopoma, običajno so prvi znak bele, rumene ali sive drobne luske na koži in na lasišču, kjer se lahko pojavlja kot trdovraten prhljaj. Proces obnavljanja celic se skrajša in vodi do hitrega luščenja roženih kožnih celic, ki se nato povežejo v vidne luske. Pogosto se pojavlja mastna koža, luskaste poškodbe na koži, blaga rdečica, srbenje. Na robu lasišču se lahko pojavi tudi 2 cm debel trak skorjaste kože rumene barve – seboroična krona, lahko tudi izpadajo lasje. Včasih se okoli popka, v kožnih gubah, na prsnici in med lopaticama pojavijo okrogle ali nepravilne oblikovane rožnato rumene lise, ki se luščijo.Vnetja poslabšajo mehansko draženje, zunanji dejavniki, spremenjena sestava loja, sprememba pH kože.
Seboroični dermatitis se lahko pojavi tudi pri dojenčkih, mlajših od treh mesecev (najpogosteje med 6. in 10. tednom kot posledica pospešenega izločanja loja zaradi prenesenih materinih androgenih hormonov). Pogosto temu rečemo temenca. Je začasno stanje kože, ki spontano izgine v nekaj dneh ali tednih. Zanjo je značilna debela, mastna in rumena skorja okoli las in na lasišču, včasih pa tudi na obrveh, za uhlji, nazolabialno gubo in na nosu, srbenje pa je redko. Pogosto se pojavijo še izpuščaji na predelih kože, ki so pod plenico in okrog popka. Lahko pa se pridružijo tudi sekundarne okužbe z bakterijami in kvasovkami.
Terapije, s katero bi za vedno odpravili seboroični dermatitis,ni, lahko pa omilimo znake in preprečimo poslabšanja tako, da omejimo dejavnike, ki izzovejo to stanje, in vestno skrbimo za nego kože in lasišča. Izognimo se izdelkom s številnimi sestavinami, dodatkom dišav, konzervansov in uporabljajmo le izdelke za občutljivo kožo.
Kožne spremembe lajšamo s posebnimi kremami in šamponi, ki pomagajo odstraniti luske in preprečijo ponovni nastanek luskaste kože. Izdelki lahko vsebujejo pirokton olamin, polidokanol, klimbazol, salicilno kislino, resorcin, žveplo in minerale, kot sta cink ali selenov sulfid in ketokonazol.
Lase ali kožo na začetku umivamo s posebnimi šamponi vsak drugi ali tretji dan, da se stanje ne poslabša, kasneje pa jih uporabljamo manj pogosto. Bistveno je, da šampon pustimo na koži delovati vsaj 3–5 minut in ga šele nato speremo. Izogibati se je treba agresivnim milom in šamponom ter praskanju prizadetih delov kože zaradi možnosti bakterijske okužbe in poslabšanja stanja. Moškim svetujemo, da si obrijejo brado ali brke.
Pri otrocih s trdovratnimi luskami lahko nekaj ur pred odstranjevanjem lusk (lahko tudi čez noč) uporabimo indiferentna olja, najboljše mandljevo olje, in jih nato nežno odstranimo z glavnikom.
Pazimo, da se zdravo prehranjujemo. Na jedilnik vključimo veliko zelenjave, se izogibamo mastni in začinjeni hrani, alkoholu in stresu. Če se simptomi seboroičnega dermatitisa ne umirijo kljub pogosti uporabi medicinskih šamponov ali če se stanje poslabša, je nujno treba obiskati zdravnika, ki predpiše ustrezno terapijo. Ne pozabimo pa, da je postavljanje diagnoze in predpisovanje zdravil vedno in le izbira zdravnika.