Pred odhodom je zelo pomembno, da pripravimo potovalno lekarno. Najpomembnejše je, da s seboj vzamemo zdravila, ki jih uporabljamo v redni terapiji. Od ostalih zdravil je nujno vzeti s seboj zdravila proti bolečini in povišani telesni temperaturi, npr. paracetamol ali ibuprofen.
Najpogostejše zdravstvene težave
Včasih se med potovanjem pojavijo zdravstvene težave. Najpogostejše so driska, potovalna bolezen, alergije, poškodbe in vnetje dihal. V primeru driske je treba poskrbeti za ustrezno nadomeščanje tekočine in elektrolitov, zato je priporočljivo s seboj vzeti elektrolitske praške in probiotike. Za druge želodčne težave so primerna zdravila, ki zmanjšajo delovanje kisline v želodcu, npr. antacide, ali zdravila, ki zmanjšajo izločanje kisline, npr. pantoprazol ali ranitidin. Pri potovalni bolezni si lahko pomagamo z zdravilno rastlino ingver ali z zdravilom difenhidramin. V potovalno lekarno sodijo tudi zdravila proti alergiji. Alergije lajšamo s peroralnimi ali z lokalnimi antihistaminiki. Hudi alergiki morajo imeti s seboj tudi zdravila za zdravljenje akutnih stanj, kot so glukokortikoidi ali adrenalinski peresnik. Pri hujših poškodbah, ki jih ne moremo sanirati sami, in pri vnetjih dihal je pomembno, da poiščemo pomoč strokovnjaka.
Obvezen del potovalne lekarne je krema z visokim faktorjem zaščite proti soncu, pa tudi krema za saniranje sončnih opeklin. V potovalno lekarno sodijo tudi obliži, povoji, antiseptično mazilo in mazilo za lajšanje opeklin. Za preprečevanje okužb se svetujejo antiseptična pršila ali robčki za razkuževanje rok. Uporabljati je treba tudi zaščito pred komarji, klopi in ostalim mrčesom, ki so lahko prenašalci različnih bolezni.
Zdravstveno zavarovanje in cepljenje
Preden se odpravite na daljše potovanje, poskrbite, da imate urejeno veljavno zdravstveno zavarovanje v tujini. Odvisno od kraja, v katerega se odpravljate, je treba poskrbeti za cepljenje proti različnim boleznim, npr. rumeni mrzlici, meningokoknem meningitisu, hepatitisu A, hepatitisu B in celi vrsti drugih bolezni. Poznamo obvezna, rutinska in priporočena cepljenja. Če odhajamo na območje z malarijo, je pred potovanjem treba začeti jemati zdravilo, ki preprečuje možnost okužbe. Ženskam, ki načrtujejo nosečnost, se odsvetuje zanositev vsaj štiri tedne po cepljenju z živimi cepivi. Nevarnost spontanega splava je v prvem trimesečju večja, zato se ob tvegani nosečnosti potovanje odsvetuje. Nosečnicam in ženskam, ki v kratkem načrtujejo nosečnost, se odsvetujejo potovanja na endemična mesta za okužbe s hrano in piki žuželk ter na endemska malarična področja.
Preprečevanje zdravstvenih težav
Na potovanju je seveda najbolje težave preprečiti. Prebavne težave lahko preprečimo z ustrezno higieno rok in ustrezno prehrano. Izogibati se je treba toplotno neobdelani hrani, velika previdnost je potrebna tudi pri uživanju mesnih izdelkov. Priporočljivo je uživati ustekleničeno tekočino in ne vode iz lokalnega vodovoda. Prav tako moramo biti previdni pri pijačah z ledom, saj je lahko led narejen iz kontaminirane vode. Ustrezno se moramo zaščititi pred soncem in to zaščito vedno znova nanašati na nekaj ur. Pred vožnjo in med vožnjo ne uživamo »težke« hrane. Branje med vožnjo bo poslabšalo potovalno bolezen in povzročilo slabost. Ob hudi slabosti se uležemo in zapremo oči ter pazimo, da se čim manj premikamo levo in desno. Najboljše se je namestiti v osrednji del plovila ali vozila v smeri vožnje, medtem ko je večja verjetnost, da se bo slabost pojavila v zadnjem delu vozila.