Čezmerna poraščenost prizadene tako ženske kot moške. Čezmerna poraščenost lahko vodi predvsem v velike duševne težave, posebej če se pojavlja v puberteti ali celo prezgodnji puberteti.
Poznamo več vrst čezmerne poraščenosti:
- Hirzutizem je čezmerna poraščenost po moškem tipu pri ženskah (lahko tudi pri otrocih). Dlake se pojavijo po obrazu, trupu in okončinah. Pogostejša je po 60. letu zaradi pomanjkanja estrogenov. Vzrok je povečano izločanje androgenov in/ali moteno ravnovesje izločenih androgenov. Včasih se hirzutizem pojavi med nosečnostjo ali menopavzo.
- Hipertrihoza je čezmerna poraščenost, ki lahko prizadene oba spola. V tem primeru se dlake pojavijo po vsem telesu, tudi po delih, ki običajno niso poraščeni. Hipertrihoza je lahko prirojena ali pridobljena. Lahko jo povzročijo določena zdravila ali pa je posledica bolezni.
Diagnozo in zdravljenje pri obeh vrstah čezmerne poraščenosti postavi zdravnik. Sami si lahko pomagamo z odstranjevanjem dlačic. Poznamo več različnih postopkov:
- Britje je najbolj razširjena metoda odstranjevanja dlak, saj je najenostavnejša, najhitrejša, najcenejša in tudi najmanj boleča. Učinek britja po navadi traja od 2 do 4 dni – odvisno od posameznika.
- Depilacijska krema: Odstranjevanje dlačic z depilacijsko kremo je zelo preprosto in hitro. Seveda je pri tem potrebna previdnost. Če je vaša koža občutljiva, uporabe krem ne priporočamo, saj lahko spodbudijo nastanek alergijskih reakcij.
- Depilacija z voskom: Depilacija je odstranjevanje dlak s toplim, naravnim voskom. Dlake morajo biti dolge vsaj 0,5 cm, da jih lahko temeljito odstranimo v korenu. Depilacija je rešitev za odstranjevanje večjih količin dlak, saj je postopek zelo hiter. Postopek ni dolgotrajen in ga je priporočljivo ponavljati na 3 do 4 tedne
- Epilator: Epilator je mehanska naprava,v katero so nameščeni vrtljivi diski s pinceto. Dlake je najbolje odstraniti po kopeli ali prhanju, ko se koža pari. Priporočamo tudi uporabo pilinga, da preprečimo vraščanje dlačic. Dlake, ki zrastejo po epilaciji, so tanjše, svetlejše in manj številne. Rezultati so po navadi vidni nekje 3 do 4 tedne.
- Lasersko odstranjevanje neželenih dlak je ena od najsodobnejših metod, ki hkrati zagotavlja najdolgotrajnejše rezultate. Laser deluje le na tiste dlake, ki so v času terapije v anageni fazi. Pomembno je, da so dlake v foliklu, zato jih ne smemo puliti vsaj 4 do 5 tednov pred posegom. Za trajno odstranitev je potrebnih več terapij. Po laserskem odstranjevanju dlake v enem do treh tednih izpadejo, običajno že po prvi terapiji opazimo, da izrašča manj dlak in da rastejo počasneje. Po tretmaju moramo kožo zaščititi pred soncem.