Za preprečitev nastanka povišanega krvnega tlaka oziroma uspešnega zdravljenja hipertenzije je treba spremeniti nekatere življenjske navade. Zmanjšati je treba čezmerno telesno maso, zmanjšati vnos soli in hkrati povečati vnos kalija ter magnezija, spremeniti tudi druge prehranske navade, omejiti uživanje alkohola, povečati telesno dejavnost in opustiti kajenje.
Še vedno velja, da je ciljni krvni tlak pod 140/90 mm Hg pri splošni populaciji oz. okoli 130/80 mm Hg pri diabetikih in drugih bolnikih z visokim tveganjem za srčno žilne ter možgansko žilne dogodke in pri bolnikih z ledvičnimi okvarami ter boleznimi.
Kakšen je odziv krvnega tlaka na uživanje kofeina, moramo oceniti sami, saj le tako lahko vemo, ali je uživanje kave za nas primerno ali ne. Trdnih dokazov, ki bi govorili v prid pitju kave ali proti, pri bolnikih s povišanim krvnim tlakom ni.
Kajenje povzroči akutno zvišanje krvnega tlaka. Bolnike s hipertenzijo, ki kadijo, moramo vztrajno spodbujati k opustitvi kajenja.
Z navedenimi ukrepi lahko znižamo krvni tlak tako, da pri nekaterih osebah s povišanim krvnim tlakom ni treba začeti uporabljati zdravil, pri drugih pa se potreba po zdravilih zmanjša.
Z upoštevanjem nasvetov zdravega življenjskega sloga se zmanjša celotno tveganje za pojav srčno žilnih bolezni, kakovost življenja pa se izboljša. Povezava med višino krvnega tlaka in nevarnostjo srčno žilnega dogodka, npr. srčni infarkt ali možganska kap, je dokazana. Nezdravljena hipertenzija skozi daljše časovno obdobje je nevarna. Ob nenadnem porastu krvnega tlaka nad 180/110 mm Hg je treba obiskati zdravnika takoj, še posebej če ga spremlja glavobol, kratka sapa, krvavitev iz nosu ali nemir.
Pogosto je neuspešno zdravljena hipertenzija posledica neoptimalnega zdravljenja zaradi prenizkih odmerkov in/ ali manj učinkovitih kombinacij izbranih zdravil ali interakcij antihipertenzivnih zdravil z drugimi zdravili, ki jih bolniki jemljejo zaradi pridruženih bolezni. Vpliv teh zdravil na krvni tlak je individualen, lahko učinkujejo zelo blago ali povzročijo hudo zvišanje krvnega tlaka. Po ukinitvi zdravil, ki zmanjšujejo učinek zdravil proti povišanemu krvnemu tlaku, se krvni tlak običajno zniža. Kadar ukinitev ali ustrezna zamenjava ni mogoča, je seveda treba prilagoditi antihipertenzivno zdravljenje.