Registracija Prijava
Prijava
{{ errors.first('username') }}
{{ errors.first('password') }}
pasica
Članki in nasveti

Popolna parenteralna prehrana na domu

 

Parenteralno prehrano na domu potrebujejo bolniki po odpustu iz bolnišnice, če njihova prebavila ne zmorejo absorbirati hranil ali če peroralno oziroma enteralno hranjenje ni dovolj. Vzroki so lahko različne bolezni presnove, denimo malabsorpcijski sindrom, sindrom kratkega črevesa, operativni posegi na prebavilih zaradi različnih rakov prebavil ipd. Odpoved črevesja je lahko začasna ali trajna. 

Bolnike in svojce pred odpustom iz bolnišnice zdravstveno osebje prehranske ekipe natančno pouči o postopkih parenteralne prehrane na domu. Pomembno je predvsem natančno upoštevanje navodil glede preprečevanja in hitrega prepoznavanja zapletov, ki lahko spremljajo parenteralno prehranjevanje na domu.

Možne zaplete razdelimo na tiste, ki so posledica vstavitve katetra, njegove okužbe in težav pri uporabi pripomočkov za dajanje parenteralne prehrane na domu, in presnovne zaplete.

Skrb pri rokovanju s katetrom za preprečevanje septičnih zapletov 
Glede na to, da venske katetre vstavljamo bolnikom, pri katerih so že prisotna merila večje ogroženosti (večji operativni posegi, kemoterapija, parenteralna prehrana), moramo pri njih upoštevati tudi večjo dovzetnost za okužbe in dosledno izvajati aseptične tehnike pri rokovanju s katetrom.
 

Izstopno mesto katetra mora biti preprosto opazno ter dostopno za bolnike in svojce, ki sami izvajajo oskrbo po navodilih zdravstvenega osebja.

Redno umivanje in razkuževanje rok, menjavanje materiala za fiksacijo katetra vedno, kadar je moker, krvav ali umazan, opazovanje vbodnega mesta in mesta nad vbodom (rdečina, gnojni izcedek), merjenje telesne temperature in kontrola vitalnih znakov se morajo opravljati redno. Nega centralnih venskih katetrov mora potekati po predpisanem standardu zdravstvene nege.

Čeprav se bolnik ne prehranjuje skozi usta, je treba še vedno skrbeti za zobe s ščetkanjem zob dvakrat na dan.

! Prepoznava znakov okužbe je lahko življenjskega pomena: povišana telesna temperatura nad 38 °C, težko dihanje, vrtoglavica, omotičnost, slabost, bruhanje, zmedenost, bolečina v prsih, otekanje rok, prstov, nadlahti, bolečina na vbodnem mestu, pospešeno bitje srca, mravljinčenje.

Presnovni zapleti 
Parenteralna prehrana je povezana tudi s presnovnimi zapleti, vključno s hiperglikemijo, spremembami serumskih elektrolitov, presežkom ali pomanjkanjem makro ali mikro hranil, jetrno disfunkcijo itn. Spremljanje koncentracij serumske glukoze, elektrolitov in stanja hidracije ter ustrezni ukrepi lahko zmanjšajo posledice takšnih zapletov.

Pripomočki ter pravilno shranjevanje zdravil in raztopin 
Zdravila, ki se uporabljajo pri parenteralni prehrani na domu, so razvrščena na seznam zdravil v breme zavarovalnice. Bolnika lahko z njimi oskrbi najbližja lekarna. Ker je pri dajanju hranil po parenteralni poti potrebnih več različnih medicinskih pripomočkov, od črpalk, igel, kanil in brizg do robčkov za razkuževanje in različnih oblog, bolnik v lekarni poleg receptov za zdravila predloži tudi obrazec, na katerem so predpisani potrebni medicinski pripomočki.

Izpostavljenost parenteralnih raztopin, ki vsebujejo vitamine in/ali lipide, naravni ali umetni svetlobi, lahko povzroči nastanek peroksidov in drugih razgradnih produktov, za katere so dovzetni predvsem bolniki s šibkim imunskim sistemom ali vnetnim odzivom z zmanjšano zaščito pred oksidativnim stresom ter dojenčki in manjši otroci. Zato je treba ta zdravila do uporabe shranjevati v zunanji ovojnini za zagotovitev njihove zaščite pred svetlobo. Z mikrobiološkega vidika je treba zdravilo uporabiti takoj po pripravi raztopine. 

Kako shranjujemo posamezno zdravilo/ raztopino za intravensko uporabo, je pri vsakem zdravilu navedeno v priloženem navodilu za uporabo. Zdravila shranjujemo v originalnih vsebnikih in škatlah, nedosegljiva otrokom ter zaščitena pred svetlobo in vlago. Večino zdravil lahko shranjujete pri sobni temperaturi do 25 °C in na mestu, ki ni v bližini neposrednih virov toplote in vlage. Če je zahtevano shranjevanje zdravila v hladilniku, morate biti pozorni, da zdravilo ne zmrzne.

 

Naši farmacevti svetujejo

Meritve in svetovanje
Koledar

V Lekarni Ljubljana smo ponovno začeli izvajati meritve in svetovanja o zdravem življenjskem slogu. Storitve zdravega življenjskega sloga niso zgolj preventivne, saj omogočajo tudi odkrivanje posameznikov z večjim tveganjem za razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni. V kolikor imate še kakšno vprašanje glede svojega zdravja, so vam naši strokovni sodelavci v lekarnah na voljo za nasvet in pomoč. Prav tako je na voljo storitev svetovanje na daljavo telefarmacija.

Farmacevt odgovarja

{{ errors.first('zadeva') }}
{{ errors.first('email') }}
{{ errors.first('message') }}
{{ errors.first('agree') }}


Zapri
Hitre povezave