Koža dojenčkov in majhnih otrok je nežnejša in občutljivejša kot koža odraslih. Ker se še razvija, je posebno skrb treba nameniti izbiri izdelkov za nego. Izdelki za nego niso namenjeni le vzdrževanju čistoče, ampak ohranjanju mehke ter nežne kože. V prvi vrsti morajo zagotavljati popolnoma varno uporabo.
Negovalni izdelki za dojenčke in otroke morajo imeti pH 5,5, biti morajo blagi in vsebovati čim manj barvil, dišav in konzervansov.
Vsebovati morajo dovolj maščobe, npr. lanolin, rastlinska olja (mandljevo, olivno olje), ribje olje, beli vosek; vitamine E in D, dekspantenol ali ureo.
Čiščenje kože mora biti temeljito, blago in nežno. Zelo pomembno je, da si pred umivanjem in nego otroka temeljito umijemo roke in poskrbimo za čista oblačila.
S kopanjem ne pretiravajte. Temperatura vode naj ne presega 37 °C. Ne smemo pa pozabiti tudi na prostor, kjer dojenčka ali otroka kopamo. Ta naj ima sobno temperaturo (22–28 °C). Kopel ali prhanje naj ne bo predolgo, in sicer ne več kot 10 minut. Dovolj je, da otroka kopate enkrat do dvakrat na teden.
Za umivanje dojenčka je primerna topla voda, le za ritko, genitalije in roke uporabite Nina Ajnik, farm.tehn., Lekarna Ljubljana otroško trdo milo. Priporočljiva je uporaba trdega mila, ki ima pH 5,5.
V prvih šestih mesecih se lahko za umivanje glave uporabljajo alkalna mila. Od 6. meseca dalje se lahko uporabljajo kombinirani izdelki za umivanje las in telesa, ki morajo biti blagi in ne smejo dražiti kože in oči. Uporaba oljnih kopeli je primerna, kadar koža ni vneta.
Posebno skrb je treba nameniti delom telesa, ki so težje dostopni, in pregibom. Šamponi ne smejo dražiti oči in morajo imeti blag čistilni učinek, ker so lasje tanjši, zaradi manjšega delovanja žlez lojnic pa se manj mastijo.
Po končanem umivanju kožo temeljito izperite z vodo, da odstranite ostanke izdelka za umivanje. Kožo nežno obrišite s trepljanjem, brez drgnjenja. Vsakdanjemu čiščenju z vlažilnimi robčki se raje izogibajte. Če že, jih ne uporabljajte prepogosto. Ušesa in zaceljen popek čistimo nežno z bombažno krpico.
Posebno nego je treba nameniti očem. Vsako oko je treba negovati s čisto bombažno krpico, in sicer od zunanjega kotička navznoter. Če pride do blagega solzenja ali rahle razdraženosti, oči spiramo s sterilno fiziološko raztopino. Če se stanje ne umiri in se poslabša, je treba obiskati pediatra.
Skrb za dlesni in zobe se mora začeti že pri dojenčkih. Ko se pokažejo prvi zobki, zadošča čiščenje z vlažno krpico, kasneje pa pri izbiri zobne ščetke upoštevamo, da je zobna ščetka mehka in ne prevelika.
Za nego kože obraza in celega telesa so najbolj primerna hladilna mazila z olivnim oljem ali negovalne kreme z mandljevim oljem. Glede na stanje kože telesa se lahko uporabijo kreme, mazila in mleko z dekspantenolom.
V vročih poletnih mesecih dodatno skrb namenite tudi gubam za ušesi, v dimljah, pod pazduho in koleni. Dodatno jih lahko negujete z mandljevim oljem in po potrebi lahko uporabite smukec oziroma posip za otroke.
Nega kože dojenčkove ritke zahteva dodatno skrb, saj lahko sicer privede do pleničnega izpuščaja, ki ga povzročita urin in blato. Bistveno je redno menjavanje plenic. Pri vsaki menjavi plenic in umivanju je treba nanesti tanek sloj kreme, ki spodbuja obnovo kože. Priporočljivo je tudi, da dojenčka pustimo čim dlje odvitega.
Blago pordelo kožo lahko negujete z ribjim mazilom, praško pasto in mazili s cinkovim oksidom v kombinaciji s hladilnim mazilom. Obisk pri pediatru se svetuje, kadar plenični izpuščaj po nekajdnevni negi ne izgine ali se celo poslabša, če je plenični predel prekrit z mehurčki ali če se izpuščaji pojavljajo drugje po telesu.
Dojenčkov do enega leta starosti ne izpostavljamo soncu. Poskrbeti je treba za zaščito s pokrivalom (npr. čepica s ščitnikom), kakovostnimi sončnimi očali, z oblačili (lahka, gosto tkana oblačila z dolgimi rokavi in hlačnicami), prav tako jih zadržujemo v senci. Za zaščito otrok moramo uporabljati kakovostne zaščitne izdelke z visokim zaščitnim faktorjem in tista, ki vsebujejo več fizikalnih (cinkov oksid, titanov dioksid) in manj kemičnih UV-filtrov. Pri otrocih do 6. meseca starosti ni priporočljivo uporabljati kemičnih zaščitnih sredstev.
Izdelke za zaščito pred soncem je treba nanesti pol ure pred odhodom na sonce in v dovolj veliki količini ter zaščito ponavljati vsaki dve uri oziroma takoj po vsakem kopanju ali otiranju z brisačo.