Čeprav je nosečnost za žensko eno izmed najlepših obdobij, pa se v njej zaradi hormonskih sprememb odvija pravi čustveni vrtiljak. Lahko se pojavijo utrujenost, vzkipljivost, jokavost, pretirano veselje, pomanjkanje energije, slabost, bruhanje, zatekanje, povečanje telesne teže, strije, hiperpigmentacije, koža postaja bolj občutljiva.
NASTANEK STRIJ
Zaradi hitrega naraščanja telesne teže, prehitrega raztezanja kože, tanjšanja povrhnjice, zmanjšanja in mehčanja kolagenskih ter elastinskih vlaken se kar pri večini nosečnic pojavijo strije. Največkrat nastanejo na področjih, kjer je koža podvržena največjim pritiskom, tj. na trebuhu, prsih, bokih in stegnih. Njihov nastanek je odvisen od prirojenosti in elastičnosti kože. Elastična koža ima večjo sposobnost raztezanja in verjetnost raztrganja kožnih vlaken ter pojav strij sta manjša. V začetni fazi so vijolično rdeče barve, nekatere s časom zbledijo in postanejo manj opazne, žal pa v večini primerov ne izginejo popolnoma.
Normalno je, da se v tem obdobju teža v relativno kratkem času močno poveča, vendar je zelo pomembno, da kilogramov ne pridobivate prehitro, normalen porast teže v nosečnosti znaša med 11 in 16 kg. Postopno pridobivanje telesne teže namreč veliko redkeje vodi do nastanka strij.
VPLIV NOSEČNOSTI NA KOŽO
Zaradi hormonskih sprememb lahko koža postane suha, bolj občutljiva, srbi, razpoka, kot posledica progesterona, ki poveča delovanje žlez lojnic, pa lahko nastane več ogrcev ali mozoljev.
Zaradi večje proizvodnje kožnega pigmenta melanina koža na nekaterih mestih postane temnejša, npr. prsne bradavice, področje genitalij, področje od sramne kosti do popka, na obrazu in vratu pa pogosto nastanejo pigmentne lise – melasma. Ker na soncu postanejo še bolj vidne in potemnijo, vedno uporabljajte visok zaščitni faktor. Te spremembe po porodu večinoma izginejo, vendar pa bodite vseeno pozorne, če opazite spremembo barve, oblike ali velikosti.
Povečana cirkulacija v nosečnosti je dodaten pritisk za žilni sistem, vene postanejo bolj vidne, noge otečejo, bolijo. Zato si brez slabe vesti večkrat privoščite sprehod, dvignite noge ali naredite vaje za spodbudo venske črpalke, nosite preventivne kompresijske nogavice in skrbno mažite noge ter stopala s hladilnimi geli ali kremami.
NEGA KOŽE
Zaradi vseh teh sprememb sta bistveni tako pravilna nega kože kot pravilna izbira izdelkov za nego kože, ki mora biti varna tako za vas kot za vašega otročka. Nega naj se začne že kar na začetku nosečnosti, da se zmanjšata občutljivost kože in občutek napetosti, da se povečajo elastičnost, navlaženost in lepši videz kože. Nadomestiti moramo lipide, zmanjšati izhlapevanje vlage z dodatkom vlažilcev, izboljšati zaščitno pregrado kože in zadržati vlago v koži z uporabo emolientov, kot so rastlinska olja in masla.
Priporočata se prhanje s toplo vodo in uporaba olj, oljnih gelov, sindetov, ki zmanjšajo suhost kože. Občasno naredite nežen piling, ki odstrani odmrle kožne celice in poveča sposobnost za regeneracijo, zmanjša tudi vidnost obstoječih strij. Po prhanju se z brisačo samo popivnajte in ne drgnite. Še na vlažno kožo takoj nanesite hranilno kremo in hranilna olja za področja, kjer se pojavljajo strije.
Negovalne kreme naj vsebujejo rastlinsko maslo, ki kožo hrani, vlaži, omehča in ji povrne prožnost ter obnovi lipidni sloj - karitejevo, kakavovo, kokosovo, mangovo maslo, avokadovo, mandljevo, jojobino, ognjičevo olje, olje pšeničnih kalčkov, olje granatnega jabolka, baobabovo olje in vlažila (hialuronska kislina, dekspantenol, glicerol, propilenglikol, sorbitol).
Izdelkom, ki vsebujejo sadne kisline, salicilno kislino, A-vitamin in nekatera eterična olja, se raje izognite. Če si barvate lase, v nosečnosti uporabljajte barve, ki so manj škodljive za lase, ki ne vsebujejo amonijaka. Izogibajte se odišavljenemu toaletnemu papirju in odišavljenim higienskim vložkom. Za intimno nego uporabljajte nežna intimna mila, ki imajo prilagojen pH. Posebno skrb namenite spodnjemu perilu, ki naj bo iz bombaža, ki ne draži kože. Tudi vsa nosečniška oblačila naj bodo iz naravnih vlaken, v katerih vam bo manj vroče.
Pri negi kože bodite pozorne zlasti na trebuh, prsi in stegna, redna masaža z olji namreč poskrbi za elastičnost kože, zmanjša srbenje, ki je pogost pojav med nosečnostjo, hkrati pa se zmanjša ali prepreči nastanek strij. Z masažo in dotikom pa poleg povečanja elastičnosti kože vplivate na sproščenost in hitrejšo ter lažjo regeneracijo, zlasti v današnjem stresnem načinu življenja. Prav tako masaža izboljša krvni in limfni pretok, poveča dotok hranilnih snovi ter kisika in celično aktivnost. Hkrati pospešimo odstranjevanje mrtvih epidermalnih celic, s tem pa poskrbimo za lepši videz kože in zmanjšajo se vidni učinki staranja. Posebno skrb namenite tudi ustnicam, saj bodo vseh devet mesecev nekoliko bolj suhe.
NA KRATKO
Poleg skrbne nege kože vsak dan spijte dovolj tekočine, poskrbite za ustrezen vnos osnovnih hranil – beljakovin, ogljikovih hidratov, maščob – in nikakor ni treba jesti za dva. Poskrbite za zadosten vnos vitaminov in mineralov – železa, kalcija, cinka, joda (pazljivo, pri težavah s ščitnico je potreben posvet z zdravnikom), folne kisline, vitamina B 12, predvsem pa redno telovadite in se gibajte. Gibanje je ena izmed osnovnih potreb našega telesa, je droga sreče, skrbi za hormonsko ravnovesje in pripomore k boljši samozavesti. Predvsem pa uživajte v tem posebnem obdobju, poskrbite za sprostitev in se dobro naspite, kajti kasneje, ko se vam pridruži malček, bo za to bolj manj priložnosti.