Koža mladostnikov je zaradi hormonskih sprememb bolj mastna kot koža odraslih. Dejavniki nastanka aken so poleg povečane tvorbe maščobe še povečano poroženevanje kože, kolonizacija anaerobnih bakterij ter vnetni in imunski odgovor prizadetega tkiva. Akne se pojavljajo predvsem na obrazu, prsnem košu, ramenih in hrbtu. Koža ima masten lesk, v lojnicah so ogrci, črni in beli čepki, prisotni so mozolji, posamično ali v skupkih.
Umivanje
Kožo negujemo redno in sicer najprej z umivanjem z mlačno vodo. Za čiščenje kože lahko uporabimo mila ali gele s protimikrobnim učinkom, po umivanju pa kožo popivnamo z mehko brisačo. Uporaba običajnih mil ni priporočljiva, ker nimajo ustreznega pH in kožo izsušijo. Občasno lahko za ogrce, ki niso vneti uporabimo tudi sredstva za »piling«, ki vsebujejo mlečno kislino in majhne delce za čiščenje por.
Namenska negovalna sredstva
Umivanju sledi nanos tonika in nemastne kreme ali gela. Takšna negovalna sredstva običajno vsebujejo salicilno in glikolno kislino. Povzročajo luščenje povrhnjice, odpirajo zamašena izvodila lojnic ali preprečujejo njihovo zamašitev. Spodbujajo sintezo kolagena, delujejo protivnetno in protibakterijsko. Alfa hidroksi kisline poleg vlaženja delujejo kot nežen »piling«, odstranijo odmrle celice, nečistoče in komedone.
Uporaba ustreznih krem
Aknasta koža lahko zaradi zdravil ali pretirane uporabe čistilnih sredstev postane preveč suha. V takšnem primeru svetujemo uporabo vlažilne kreme, ki ne sme biti komedogena. V negovalne izdelke za aknasto kožo so vgrajene aktivne učinkovine, ki delujejo protivnetno in protibakterijsko, mehčajo poroženele dele, preprečujejo nastanek ogrcev ter pospešujejo celjenje. Za zaščito aknaste kože pred sončnimi žarki uporabljamo izdelke, ki ne spodbujajo nastanka komedonov. Če zdravnik predpiše pri zdravljenju aken uporabo derivatov retinola za zunanjo uporabo ter izotretionina in tetraciklinov za sistemsko uporabo, je treba opozoriti na možnost pojava občutljivosti na sonce.
Hujše oblike aknavosti
Vzroki za nastanek aken so lahko poleg hormonskih tudi nekatera zdravila in obolenja, še zlasti, če se te prvič pojavijo po 25. letu starosti. Glede na izraženost znakov delimo akne na blage, srednje močne in močne. Le blage akne, pri katerih so prisotni samo komedoni, so primerne za samozdravljenje. Če so prisotne papule, pustule, ciste ali brazgotine, gre za hujše oblike aken, zato naj jih zdravi zdravnik. Tudi pri razširjeni blagi obliki aken na obrazu je bolje obiskati zdravnika.