Akne so pogosta kožna bolezen, pri kateri se kožne pore zamašijo, to pa povzroči nastanek mozoljev in vnetih, okuženih ognojkov.
Glede na izraženost znakov delimo akne na blage, srednje močne in močne. Kozmetični izdelki za nego aken se samostojno uporabljajo le pri blažjih oblikah aken ter kot dopolnilna nega pri srednje močnih in močnih aknah. Izdelki morajo biti hipoalergeni, vlažilni in nekomedogeni. Glavne sestavine za problematično kožo so luščila (npr. salicilna kislina, glikolna, mlečna kislina), vlažilci (npr. hialuronska kislina, glicerol, aloa, pantenol, urea, sorbitol, propilenglikol, termalna voda), niacinamid, vitamin A, L-karnitin, dekaniol, licochalcon, cinkov in bakrov sulfat, žveplo, kaolin, rastlinske izvlečke (npr. žajblja, kamilice, timijana, sivke, melise, evkaliptusa, arnike, ognjiča, avokada, hamamelisa izvleček ovsa, olje dvoletnega svetlina), thiamidol in ceramidi.
ČIŠČENJE KOŽE: Kožo čistite z uporabo izdelkov, ki so še posebej namenjeni za kožo, nagnjeno k nepravilnostim. Čiščenje kože je bistvenega pomena pri zmanjševanju in preprečevanju nepravilnosti. Kožo je priporočeno čistiti redno – dvakrat na dan, zjutraj in zvečer, z mlačno vodo in čistilnim sredstvom v obliki mila ali gela s protimikrobnim učinkovanjem. Uporaba klasičnih mil ni priporočljiva, saj kožo izsušujejo in nimajo primernega pH. Kožo po umivanju le rahlo popivnajte in je ne drgnite. Uporabljajte izdelke, ki vsebujejo keratolitike ali luščila, ki odluščijo odmrle kožne celice in pomagajo odmašiti pore, sredstva, ki uravnavajo in zmanjšujejo izločanje loja, protimikrobne učinkovine, ki zmanjšujejo število prekomerno namnoženih bakterij na koži, protivnetne učinkovine, ki zmanjšujejo vnetje in rdečino, in vlažilne učinkovine, ki povrnejo koži naravno zaščito.
Za dodatni odstranjevalec ličil lahko uporabite micelarno vodico. Enkrat do dvakrat na teden lahko uporabite nežni piling. Tega nežno nanesite na vlažno kožo s krožnimi gibi s konicami prstov in ga izperite z mlačno vodo. Uporaba pilinga ni priporočljiva ob morebitnem vnetju ali če vam je zdravnik predpisal terapijo. Zadnja faza rednega čiščenja kože je uporaba namenskega tonika. Kožo pomaga dodatno očistiti in pripraviti na nanos negovalnega izdelka. Če se zdravite z zdravili proti aknam, uporaba tonika na podlagi alkohola ni priporočljiva.
NEGA IN ZAŠČITA PRED SONCEM: Za nego aknaste kože uporabljajte dermatološke kozmetične izdelke, namenjene problematični koži. To so lahki fluidi ali nemastne vlažilne kreme, ki vsebujejo antimikrobne in protivnetne sestavine, vitamine A, C, E, provitamin B5 in druge. Nepravilnosti na koži lahko ob prekomerni izpostavljenosti soncu povzročijo težave s pigmentacijo, zdravila proti aknam pa lahko naredijo kožo, nagnjeno k nepravilnostim, še občutljivejšo za UV-žarke.
Zato je pomembno, da vsakodnevna redna nega kože vključuje tudi prilagojeni izdelek za zaščito pred soncem. UVA- in UVB-zaščita pred soncem je pomemben korak jutranje redne nege kože. Izdelek za zaščito pred soncem nanesite po uporabi topičnega zdravila proti aknam in počakajte pet minut, da se zdravilo povsem vpije, ter pred uporabo ličil in korektorja.
PREKRIVANJE NEPRAVILNOSTI IN LIČENJE:
Po uporabi negovalnih izdelkov za nego kože, nagnjene k aknam, lahko uporabljate tudi nekomedogene podlage, s katerimi akne, rdečino in nepravilnosti prekrijete ter ustvarite enakomeren ten kože ali prekrivne stike, ki jih uporabite na majhnih prizadetih območjih.
Če se vaše akne ne izboljšajo v nekaj mesecih ali če imate brazgotinaste cistične akne, je priporočeno obiskati dermatologa.
Akne navadno izginejo po koncu pubertete. Mozoljev nikoli ne stiskajte, saj povzročate le še dodatne poškodbe, vnetje in brazgotinjenje. Kozmetične izdelke je treba uporabljati najmanj od 6 do 8 tednov, pravi učinek pa se pokaže šele po treh mesecih. S stalnim preizkušanjem in zamenjavo vedno novih izdelkov stanje namreč le poslabšate. Zato je zelo pomembna vztrajnost. Le redna in pravilna nega kože z uporabo ustreznih izdelkov, ki zmanjšajo tvorbo loja, pospeši luščenje kožnih celic in blaži vnetje. Tako se zmanjša nastanek mozoljev, papul in pustul, dolgotrajnih brazgotin in madežev na koži. Pomembno je tudi, da se z dermatologom posvetujete v zgodnjih fazah aken in ko so simptomi še blagi. S pravilno nego in učinkovitim zdravljenjem z zdravili preprečite poslabšanje bolezni in posledice, kot je brazgotinjenje.