Demenca je kronična napredujoča možganska bolezen, ki prizadene višje možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje, učne sposobnosti ter sposobnosti govornega izražanja in presoje.
Kako jo prepoznamo?
Najbolj očiten znak bolezni je izguba spomina, pri čemer je v začetni fazi prizadet predvsem kratkoročni spomin. Prizadeta je bolnikova orientacija, najprej v času in kasneje v prostoru (npr. izgubijo se v domači ulici, kjer so preživeli večino življenja). Izgubijo že pridobljene sposobnosti abstraktnega mišljenja (npr. čemu služi sesalec za prah ...). Bolezen spremljajo otežena sposobnost besednega izražanja, presoje in učenja novih vsebin. Pogosto kažejo hitra, izrazita čustvena nihanja, od žalosti, jeze ali veselja brez očitnega razloga. Izraženo čustvovanje je lahko popolnoma neustrezno (veselje ob slabi novici), na videz lahko ostanejo tudi brez čustvenega izraza.
Spremenijo ali povečajo se njihove osebnostne lastnosti (npr. skopuh postane še bolj stiskaški). Z razvojem demence izgubljajo značilne osebnostne poteze, ali prevzamejo nove poteze in začnejo goljufati, postanejo nasilni, sumničavi, prestrašeni ali pretirano zaupljivi. Ob stikih s tujci ali ob nalogah, ki jim niso kos (npr. oblačenje), lahko postanejo sovražno razpoloženi in nasilni. Postajajo vedno bolj pasivni. Na začetku še obvladujejo situacije v družbi, vendar so ob tem vznemirjeni in napeti. Kasneje se družabnim srečanjem raje izognejo in iščejo zavetje v družinskem krogu.
Zdravljenje demence
Za zdravljenje simptomov demence uporabljamo različna zdravila, ki demence sicer ne zdravijo, upočasnijo pa njeno napredovanje in za nekaj časa izboljšajo simptome bolezni.
Kaj lahko storimo sami?
Tudi v starosti sta priporočljivi čim večja psihična in telesna dejavnost. Intelektualno delo v starosti odloži pojav bolezni. Pomembna je uravnotežena prehrana z zadostno količino vitaminov in mineralov ter izogibanje škodljivim razvadam, kot sta alkohol in kajenje. Tudi pri že ugotovljeni demenci je pomembno, da čim dlje ostanemo aktivni in se v okviru svojih zmožnosti ukvarjamo z dejavnostmi, ki nas zanimajo.
10 prvih znakov demence
- postopna izguba spomina
- težave pri govoru (iskanje pravih besed)
- osebnostne in vedenjske spremembe
- upad intelektualnih funkcij, nezmožnost presoje in organizacije
- težave pri vsakodnevnih opravilih
- iskanje, izgubljanje in prestavljanje stvari
- težave pri krajevni in časovni orientaciji
- neskončno ponavljanje istih vprašanj
- spremembe čustvovanja in razpoloženja
- zapiranje vase in izogibanje družbi