Po porodu nastopi za žensko zaradi hormonskih tudi cela vrsta telesnih in čustvenih sprememb. V domačem okolju ji pri spopadanju z novo vlogo pomaga patronažna medicinska sestra, ki jo obišče na domu. Šesti teden po porodu je običajno mama naročena na kontrolni ginekološki pregled. Nekatere porodnišnice priporočajo, da se ob pojavu zdravstvenih težav, kot sta povišana telesna temperatura ali krvavitev v prvih tednih po porodu, mama obrne na dežurno službo porodnišnice.
V poporodnem obdobju imajo ženske pogosto zdravstvene težave, posebej naj bodo pozorne na krvavitve in čiščo, okužbe, vnetje dojk zaradi zastoja mleka, motnje v delovanju ščitnice ter motnje psihičnega stanja.
Poporodni tiroiditis označuje pojav motnje v delovanju ščitnice v prvem letu po porodu, izraža pa se lahko z njenim povečanim ali zmanjšanim delovanjem. Zmanjšano delovanje ščitnice spremljajo utrujenost, zaspanost, motnje koncentracije in spomina, glavoboli, porast telesne teže, zaprtost, otekanje, mravljinčenje ali občutljivost na mraz. Povečano delovanje ščitnice pa mag. Venceslava Bavčar, mag. farm., strokovna služba Lekarne Ljubljana spremljajo nemir, utrujenost, znojenje, razbijanje srca, hujšanje ob dobrem apetitu in pospešena prebava.
Pri osmih od desetih žensk se po porodu lahko pojavi poporodna otožnost, depresija pa pri dveh od desetih. Značilne so nenadne spremembe razpoloženja, jokavost, tesnobnost, razdražljivost, težave s spanjem. Mama je lahko pretirano aktivna ali pa brez energije. Če se počutje ne izboljša samo od sebe in traja več tednov, so lahko to znaki in simptomi poporodne depresije. V vsakem primeru je priporočljivo, da mama novorojenčka dobro skrbi tudi zase in da ji pri tem priskočijo na pomoč naklonjeni in skrbni odrasli. Ko je več naštetih znakov prisotnih vsaj dva tedna, svetujemo obravnavo pri zdravniku. Redkejši je pojav poporodne psihoze. V Sloveniji se s to hudo stisko spopada od dvajset do štirideset žensk letno.
Prehodne zdravstvene težave se kažejo lahko tudi kot inkontinenca, bolečine v predelu presredka in bolečine v hrbtu ter hemoroidi. V primeru prereza presredka ali nevaginalnega poroda je potreben nadzor nad celjenjem rane in njena pravilna oskrba. Šivi navadno sami odpadejo sedem do deset dni po porodu. K uspešnemu celjenju pripomore pogosto umivanje rane, npr. po vsakem odvajanju oziroma večkrat dnevno glede na količino poporodne čišče, in redna menjava higienskih vložkov ter redno umivanje ali dezinfekcija rok pred nameščanjem vložkov. Bolečine blažijo tudi hladni obkladki. Rana se običajno popolnoma zaceli v enem mesecu. V primeru carskega reza traja celjenje in okrevanje dlje.
Po vzpostavitvi dojenja je pomembno opozoriti tudi na nego prsnih bradavic, da ne nastanejo poškodbe, ki otežujejo dojenje. Običajno zadostuje normalna osebna higiena, ki temelji na skrbnem umivanju rok. Dojke umivajte le z vodo enkrat dnevno in pri tem ne uporabljajte mil, ki uničujejo naravno kožno bariero. Pred dojenjem dojk ni treba umivati. Po podoju lahko bradavice in kolobar zaščitite z nekaj kapljicami lastnega mleka ali lanolinom in primernimi blazinicami ter bombažnim nedrčkom.
ZAKLJUČEK
Po porodu se lahko pri mami pojavijo različne spremembe in zdravstvene težave. Ob pomoči družine in zdravstvenih delavcev je njihova prepoznava pogoj za uspešno reševanje in s tem zagotovitev lepše prihodnosti vsakega novorojenčka.